Zamknij

PiS stworzył 3 tysiące stron prawa podatkowego

26.11.2019 12:32
Zmiany w podatkach za rządów PiS: JPK, split payment i MDR
fot. Shutterstock/Yulia Grigoryeva (ilustracyjne)

Tylko w prawie podatkowym można doszukać się 35 reform przyjętych przez 4 lata rządów PiS. Co zmieniło się w podatkach? 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

3 tysiące stron prawa podatkowego i co najmniej 35 istotnych dla podatnika zmian przepisów – podsumowuje firma doradcza Grant Thornton. Eksperci komentują, która ze zmian okazała się najważniejsza. Oto trzy najistotniejsze zdaniem ekspertów reformy.

Miejsce trzecie. Obowiązkowy split payment, czyli mechanizm podzielonej płatności

Sprzedawcy elektroniki, silników samochodowych czy paliw od 1 listopada 2019 roku obowiązkowo stosują split payment przy transakcjach powyżej 15 tysięcy złotych. O co chodzi w tej zmianie? Split payment to taki podział płatności, w którym nabywca towaru lub usługi zapłatę w części netto przelewa na konto sprzedawcy, zaś kwota odpowiadająca wartości podatku trafia na specjalny rachunek VAT. Taki rachunek jest nieodpłatnie prowadzony przez banki. Sprzedawcy mają ograniczony dostęp do środków zgromadzonych na takim rachunku. Mogą jednak wykorzystać je np. na poczet zapłaty kolejnych podatków w systemie split payment. Obowiązkowy mechanizm podzielonej płatności zastąpił całkowicie tzw. odwrotne obciążenie w VAT.

Zobacz także

Grand Thornton komentuje, że to ważna zmiana chociażby ze względu na sankcje. Jeśli przedsiębiorca wystawi fakturę na tę kwotę i nie zastosuje podziału płatności poprzez odpowiedni zapis w dokumencie, czeka go kara. Nawet 30 procent sankcji VAT, czyli 30 procent wartości podatku.

Opublikowano także opinię podatników na temat konkretnej reformy. „Po tych wszystkich zmianach księgowy przed »puszczeniem« przelewu musi już wykonać jakieś 50 różnych czynności” – czytamy w raporcie.

Zobacz także

Miejsce drugie. MDR, czyli raportowanie schematów podatkowych

W dużym uproszczeniu chodzi o walkę skarbówki z optymalizacją podatkową, czyli kreatywną księgowością. O 1 stycznia 2019 roku każda firma musi informować skarbówkę o wykorzystywanych schematach. To ważne, choć skomplikowane przepisy – komentują eksperci.

Przepisy są na tyle niezrozumiałe, że przedsiębiorcy z obawy przed wysokimi sankcjami raportują więcej czynności, niż powinni, co wpływa negatywnie na efektywność ich pracy. 

– komentują autorzy raportu.

Miejsce pierwsze. Jednolity plik kontrolny

Każdy przedsiębiorca, nie tylko podatnik VAT, musiał zetknąć się z tym terminem. Chodzi o przekazywanie skarbówce danych w ramach plików JPK. Te zawierają z kolei informację o ewidencji VAT, fakturach, magazynie czy księgach podatkowych.

Zobacz także

Cel? Ograniczenie kontroli, wszystkie dane w jednym miejscu i walka z oszustami. JPK ma nawet zastąpić część deklaracji VAT, co odciąży firmy zmagające się z „papierologią”. 

Wprowadzenie JPK wpłynęło pozytywnie na cały system podatkowy w Polsce – był to silny krok w kierunku „digitalizacji podatków”. Można mieć jedynie zastrzeżenia do zawrotnego tempa, w jakim wdrażano reformę.

– komentują eksperci.

RadioZET.pl/ Grant Thornton