Zamknij

Rząd o zmianach podatkowych: 7 mld złotych w kieszeniach Polaków

05.01.2021 09:41
Nowe podatki 2021
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER/East News

- Na zmianach w podatkach Polacy zyskają 7 mld złotych – przekonuje resort finansów. Ministerstwo chce szybko nadrobić straty i wprowadza nowe opłaty.

Podatki w 2021 roku nie ułatwią przedsiębiorcom wyjścia na prostą po koronakryzysie. Podatek handlowy, ekstra opłata od „małpek” czy wyższe ceny napojów odbija się też na finansach Polaków, konsumentów.

Ministerstwo Finansów przekonuje, że „na podatkowych zmianach, mikro, małe i średnie firmy oszczędzą ok. 7 mld zł”. Nie wszyscy przedsiębiorcy są jednak usatysfakcjonowani: żeby dać ulgę jednym, trzeba będzie zabrać drugim.

Podatki 2021. Kto zyska, a kto straci?

Rząd konsekwentnie stoi na stanowisku, że obniża podatki. Trudno nie zgodzić się z tym stwierdzeniem, gdyż w 2021 roku podatnicy skorzystają na estońskim podatku CIT, a niektóre firmy zastosują niższą stawkę podatku dochodowego od osób prawnych.

Dzięki estońskiemu CIT, zmianom w ryczałcie oraz poszerzeniu zastosowania stawki 9 proc. CIT, mniejsi przedsiębiorcy, w większości firmy rodzinne, zaoszczędzą na podatku blisko 7 mld zł” – czytamy w komunikacie resortu.

Zobacz także

Wspomniane 7 mld złotych to suma strat, jakie odczuje budżet państwa z tytułu mniejszych wpływów podatkowych. Czy pieniądze te rzeczywiście trafią do firm? Warto pokusić się o szerszy obraz zmian podatkowych.

Ten przewiduje nie tylko ulgi dla firm w postaci np. zwolnienia z opłaty targowej, estońskiego CIT-u, który pozwoli zaoszczędzić na podatku czy obniżenia stawek CIT dla wybranych. Korzystne zmiany w podatkach finansowane są bowiem inne reformy, przez które przedsiębiorcy stratą lub w najlepszym wypadku wyjdą na zero. Jedni zatem będą płacić więcej, by inni mogli płacić mniej.

Dr Sławomir Dudek, główny ekonomista Pracodawców RP wylicza nowe podatki i opłaty wraz z dodatkowymi kosztami, które poniosą przedsiębiorcy. Bilans wygląda następująco:

I tak w 2021 r. rząd w ustawie budżetowej zapisał w regule wydatkowej kilka działań po stronie dochodowej na kwotę netto co najmniej 8 mld zł” – czytamy w komentarzu Pracodawców RP. A to nie wszystkie podwyżki w 2021 roku: wzrosną też opłaty lokalne, abonament i po raz pierwszy pobrana zostanie opłata przekształceniowa w związku z likwidacją OFE. Przy nowych opłatach i podatkach budżet z pewnością poradzi sobie ze stratą z tytułu pójścia niektórym przedsiębiorcom na rękę.

RadioZET.pl