Zamknij

Zmiany w handlu 2021: nowy podatek i mniej okazji do odrobienia strat

31.12.2020 08:04
Zmiany w handlu 2021. Niedziele handlowe, nowe podatki, ograniczenia
fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER/East News

Mniej niedziel handlowych, kilka nowych podatków i pandemiczne restrykcje. Handlowcy kilkukrotnie poszkodowani przez lockdown w 2020 roku od stycznia zmierzą się z nowymi wyzwaniami.

Handel to jednak z branż, która najbardziej odczuła skutki koronakryzysu. W 2020 roku sektor ten był kilkukrotnie zamrażany i odmrażany, a także obłożony licznymi restrykcjami.

Czy 2021 rok pozwoli handlowcom odrobić straty? Podatek handlowy pociągnie za sobą wyższe koszty działalności. Co więcej, niedziel handlowych, czyli okazji do generowania zysków, będzie mniej. Oto zmiany w handlu w 2021 roku.

Podatek handlowy w 2021 roku

Od 1 stycznia sklepy będą musiały szykować finanse na nowy podatek. Po długich negocjacjach z Komisją Europejską rząd już od początku roku chce zacząć pobór podatku handlowego od największych sklepów.

Zobacz także

Podatek od sprzedaży detalicznej zapłacą sprzedawcy, którzy osiągnęli w danym miesiącu ponad 17 mln zł przychodu ze sprzedaży detalicznej. Przewidziano także dwie stawki podatku: 0,8 proc. od nadwyżki przychodu powyżej 17 mln zł do 170 mln zł miesięcznie oraz 1,4 proc. od nadwyżki przychodu ze sprzedaży ponad 170 mln zł miesięcznie. Mowa wyłącznie o sklepach stacjonarnych, właściciele sklepów internetowych mogą spać spokojnie.

Mniej niedziel handlowych

2020 rok zaskoczył dodatkową niedzielą handlową 6 grudnia. Był to jednak wyjątek, gdyż w świetle ustawy o zakazie handlu, rok kalendarzowy przewiduje 7 niedziel handlowych. Jak będzie w 2021 roku?

2021-100

Najbliższa niedziela handlowa przypadnie 31 stycznia 2021 roku i zgodnie z ustawą o ograniczeniu handlu w niedziele, będzie pierwszą z 7 niedziel handlowych w roku 2021. Kolejną okazją do niedzielnych zakupów będzie 28 marca.

Zobacz także

Zakupy w niedzielę zrobimy także 25 kwietnia, 27 czerwca i 29 sierpnia. Kolejne niedziele handlowe przypadną końcem roku: 12 i 19 grudnia.

Drożyzna w sklepach plus nowe podatki

Ceny w sklepach rosną nie tylko za sprawą inflacji. Za sprawą dwóch nowych podatków w 2021 roku w górę pójdą ceny tzw. małpek, czyli alkoholu w butelkach o pojemności do 300 ml, a także napojów słodzonych. Nowe opłaty wprowadza ustawa z dnia 14 lutego 2020 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z promocją prozdrowotnych wyborów konsumentów.

Zobacz także

Opłata ma wynieść 25 złotych od litra stuprocentowego alkoholu sprzedawanego w opakowaniach o objętości do 300 ml. Przykładowo oznacza to 1 zł od 100 ml małpki wódki 40-procentowej, 2 zł od 200 ml małpki wódki 40-procentowej i 88 gr od 250 ml małpki wina 14-procentowego.

Ile zapłacą producenci napojów słodzonych? Opłata w tym przypadku podzielona będzie na część stałą i zmienną. Ta pierwsza wyniesie 50 groszy za każdy litr napoju z dodatkiem cukru lub substancji

Zobacz także

Za każdy litr napoju z dodatkiem substancji tj. kofeina lub tauryna trzeba będzie zapłacić dodatkowo 10 groszy. Opłata zmienna to 5 gr za każdy gram cukru powyżej 5 gram/100 ml – w przeliczeniu na litr napoju.

Godziny dla seniorów i restrykcje antycovidowe

Przynajmniej do 17 stycznia, czyli do końca etapu „kwarantanny narodowej”, sprzedawcy muszą liczyć się z ograniczeniami.

Zobacz także

Od 28 grudnia w centrach handlowych otwarte są tylko niektóre punkty usługowe mające istotne znaczenie dla życia codziennego (np. usługi fryzjerskie, kosmetyczne, medyczne) oraz m.in. apteki, punkty apteczne, sklepy z artykułami spożywczymi, kosmetycznymi, artykułami toaletowymi oraz środkami czystości, artykułami remontowo-budowlanymi, artykułami dla zwierząt, gazetami lub książkami, meblami. Sklepy m.in. odzieżowe działające w galeriach są zamknięte. Zakazane jest również prowadzenie handlu detalicznego lub działalność usługowa na wyspach handlowych.

Co więcej, we wszystkich sklepach obowiązuje niezmiennie limit klientów. W placówkach do 100 mkw. przebywać może 1 osoba na 10 m2. Większe sklepy mogą przyjąć 1 klienta  na 15 mkw. Nadal, z wyłączeniem weekendów, obowiązują godziny dla seniorów od 10 do 12.

RadioZET.pl/PAP