Zamknij

Zmiany w godzinach dla seniorów. Co trzeba wiedzieć?

12.10.2020 11:20
seniorzy w kolejce do sklepu
fot. Mateusz Jagielski/East News

Godziny dla seniorów zaczną obowiązywać w sklepach od 15 października 2020. Nowa odsłona akcji mającej ułatwić robienie bezpiecznych zakupów starszym Polakom różni się od pierwszej instancji tej akcji. 

Koronawirus wrócił i jest silniejszy niż kiedykolwiek. Liczba nowych potwierdzonych zakażeń utrzymuje się na poziomie kilkukrotnie wyższym, niż podczas pierwszej fali, a statystyki biją kolejne smutne rekordy.

Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego podjął decyzję o ponownym wprowadzeniu godzin dla seniorów – wyznaczonych godzin, w których zakupy w sklepach będą mogli robić tylko starsi Polacy, dla których kontakt z młodszymi, mogącymi przechodzić COVID-19 bezobjawowo jest niebezpieczny. Do akcji wprowadzono jednak istotną zmianę.

Godziny dla seniorów od 15 października 2020. Co się zmieniło?

Decyzją rządu od 15 października 2020 w godz. 10:00-12:00 sklepy spożywcze, apteki i drogerie będą obsługiwać tylko osoby powyżej 60. roku życia. Gdy analogiczną akcję przeprowadzano wiosną 2020, granica wieku była wyższa i wynosiła 65 lat.

Zobacz także

Z godzin dla seniorów skorzystać będzie więc mogła większa liczba osób, a spora grupa Polaków, która w godzinach ograniczenia była odcięta od sklepów, będzie mogła bez przeszkód robić zakupy.

Zobacz także

Sklepy na rządową inicjatywę patrzą sceptycznie, przypominając skutki wprowadzenia godzin dla seniorów na wiosnę.

Jest to rozwiązanie znane z okresu od marca do maja br., gdy podstawowym jego skutkiem była dezorganizacja pracy sklepów i ciągnące się metrami kolejki konsumentów czekających na możliwość zrobienia zakupów.

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców.

Branża domaga się od rządu zniesienia zakazu handlu w niedzielę, argumentując to zarówno względami bezpieczeństwa – wizyty klientów rozłożyłyby się na większą liczbę dni i w sklepach przebywałoby ich równocześnie mniej – jak i biznesowymi.

Zagłosuj

Które rozwiązanie jest lepsze?

Liczba głosów:

Dodatkowy dzień na handel pomoże bowiem według ZPP zmniejszyć straty ponoszone przez handel z powodu spadku obrotów wywołanych przez pandemię COVID-19.

RadioZET.pl/TVN24 Biznes