Zamknij

"To jest żenada". Rudi Schuberth skomentował wysokość swojej emerytury

Piotr Drabik
03.01.2019 10:39
"To jest żenada". Rudi Schuberth skomentował wysokość swojej emerytury
fot. Przemek Swiderski/East News

Rudi Schuberth, piosenkarz i satyryk, otrzymał swoją pierwszą emeryturę wypłacaną przez ZUS. Artysta będzie otrzymywał co miesiąc około 1200 złotych. - Ta moja kwota to jest żenada - skomentował. Od marca 2019 roku wzrosną najniższe emerytury.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Wysokość emerytury piosenkarza, jak w przypadku innych artystów, nie jest wysoka. Jak podał dziennik "Fakt", wyniesie około 1200 złotych. 

- Od czasu do czasu będę wciąż grał i pokazywał się publicznie, bo ta moja kwota to jest żenada. Artyści nie mają żadnych emerytur - komentował 65-letni Schuberth w rozmowie z dziennikiem. 

Zobacz także

Artysta nie zamierza jednak rezygnować z dodatkowych pieniędzy z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

- Mimo wszystko to jest na tyle dużo, żeby pójść do ZUS-u i wziąć tę emeryturę. Państwo wypłaca mi pieniądze za to, że jestem obywatelem - dodał.

Wyższe emerytury w nowym roku

Od marca tego roku emerytury i renty wzrosną o co najmniej 70 złotych. Również najniższe świadczenia dla seniorów wzrosną z 1029,80 zł do 1100 zł.

To rezultat nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, którą pod koniec grudnia 2018 roku podpisał prezydent Andrzej Duda.

Według rządowej nowelizacji najniższa renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy wzrośnie z 772,35 zł do 825 zł. Modyfikacja zasad waloryzacji będzie miała zastosowanie także do emerytur i rent rolników, służb mundurowych oraz emerytur pomostowych i nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych.

Zobacz także

Rząd proponuje także, żeby świadczenia emerytalno-rentowe wzrosły (według prognozy) o 3,26 proc., jednak nie mniej niż o 70 zł. Oznacza to, że najniższe świadczenia zostaną w przyszłym roku podwyższone o 6,8 proc, dwa razy więcej, niż gdyby zastosować ustawowy prognozowany wskaźnik waloryzacji.

Według rządowych szacunków podwyżką zostanie objętych około 6,2 mln emerytów. Na nowych zasadach – jak zaznaczają autorzy projektu – zyskają przede wszystkim osoby, których świadczenie nie przekracza 2147,30 zł brutto.

Jak podaje resort rodziny, w 2015 roku na waloryzację rent i emerytur przeznaczono 3,55 mld zł. W tym roku będzie to 5,96 mld zł. Koszt waloryzacji od marca 2019 r. wyniesie niespełna 8,4 mld zł. 

Zobacz także

RadioZET.pl/Fakt/PAP/PTD