Zamknij

Zmiany w ZUS. Jakie nowości od 2022 roku?

24.11.2021 17:28
Zmiany w ZUS. Jakie nowości od 2022 roku
fot. Wojtek Laski/East News

Prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska zapowiedziała, że od nowego roku pojawią się zmiany w przepisach. Sprawdzamy, czego mogą spodziewać się petenci.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych  pracuje nad zmianami. Prezes Gertruda Uścińska zapowiedziała proces automatyzacji rozliczeń zasiłków i składek na ubezpieczenie społeczne. Zakład skraca także czas pracy. W jakich godzinach załatwimy sprawy urzędowe? 

Równocześnie ZUS odmówił przyjęcia hojnej dotacji budżetowej. Dlaczego? Urząd uznał, że pieniądze pobierane od Polaków w ramach składek pokryją bieżące wydatki, a dofinansowanie z budżetu jest zbędne.

ZUS wprowadza nowości. Co się zmieni?

W ostatnich latach ZUS przeprowadzał wiele reform. Wśród nich były m.in.: e-składka, e-zwolnienia czy e-akta. Prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska zwróciła uwagę, że w czasie epidemii COVID-19 Zakład objął kilka milionów przedsiębiorców zwolnieniem z obowiązku opłacania składek i świadczeniem postojowym.

Jesteśmy w stanie pokryć wydatki np. z FUS-u w ponad 80 procentach ze składek.Stopień pokrycia wydatków wpływami ze składek wraca do wartości obserwowanych przed wybuchem epidemii.

Gertruda Uścińska , Prezes ZUS

Szefowa urzędu dodała również, że wprowadzono udogodnienia w zakresie automatyzacji usług np. przez PUE ZUS. Dzięki temu petenci mogą rozwiązać większość spraw drogą cyfrową.

Co dalej z planami ZUS? Gertruda Uścińska zapowiedziała, że planowany jest dalszy proces automatyzacji rozliczenia płatników składek i zasiłków np. przez doprowadzenie do sytuacji, gdzie pracodawca nie będzie musiał ustalać wypłaty zasiłków tak, jak dzieje się to w przypadku firm zatrudniających powyżej 20 pracowników.

Polski Ład wygeneruje zmiany dla przedsiębiorców. Osoby rozliczające się na zasadach ogólnych, składka zdrowotna wyniesie 9 proc. od dochodu (tak jak dla pracowników). Nie będzie też odliczana od podatku. Przygotowano dla nich specjalny mechanizm, który będzie polegał na odliczeniu od dochodu określonej kwoty.

Przedsiębiorcy na podatku liniowym będą od 2022 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 4,9 proc. swojego dochodu. Dla przedsiębiorców rozliczających się ryczałtem składka zdrowotna wyniesie 9 proc., które będą liczone od podstawy: dla firm o rocznych przychodach do 60 tys. zł miesięczna podstawa składki zdrowotnej wyniesie 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia; dla przychodów do 300 tys. zł 100 proc. przeciętnego wynagrodzenia; dla wyższych 180 proc. przeciętnego wynagrodzenia.

RadioZET.pl/PAP/Karolina Kropiwiec