Zamknij

Zmiany w 500 plus. Nowe wnioski, zasady, sposób rozliczeń

09.06.2021 12:13
Zmiany w 500 plus 2021. Nowe wnioski i zasady
fot. Marek BAZAK/East News

Program 500 plus oficjalnie przewidziany jest do czerwca 2022 roku. Na tym miesiącu urywa się harmonogram wypłat. Co będzie dalej?

Program 500 plus to jedna z najważniejszych inicjatyw społecznych rządu Prawa i Sprawiedliwości. Choć politycy nie informują o planach jego zakończenia to niepokojący jest brak długofalowego harmonogramu wypłaty środków. Temat budzi szczególne zainteresowanie, ponieważ zapowiedziano rewolucyjne zmiany w programie. Świadczenie nadal ma być wypłacane w wysokości 500 zł, ale już na innych zasadach.

500 plus zostało wprowadzone pięć lat temu. Początkowo pieniądze były wypłacane na drugie i kolejne dziecko. Miało to zmobilizować Polaków do powiększania rodziny. Obecnie przyznawane jest na każde dziecko, bez względu na majętność rodziców. Harmonogram rządowych wypłat zaplanowany jest jedynie do czerwca 2022 roku. Ten termin zbiega się z planowanymi zmianami w przepisach.

Zmiany w 500 plus. Nowe wnioski i zasady

Co się zmieni w programie Rodzina 500 plus w 2022 roku? Na pewno zmianie ulegnie forma wypłaty świadczenia oraz główny realizator programu. Już za kilka miesięcy główną instytucją sprawującą nad nim pieczę będzie Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Sprawdzamy, co jest zapisane w wykazie prac legislacyjnych rządu. Z dokumentów wynika, że w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej trwają prace nad nowelizacją ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci.

Pociągnie to za sobą następujące zmiany w programie Rodzina 500 plus:

  • składanie wniosków wyłącznie w formie elektronicznej
  • odejście od corocznych naborów
  • wypłata świadczeń jedynie w formie bezgotówkowej
  • zmiana instytucji wypłacającej świadczenia

Obecnie za obsługę programu odpowiadają samorządy. Oznacza to, że każdorazowo potrzebna jest decyzja wójta, burmistrza, wojewody lub prezydenta miasta. Po wprowadzonych zmianach, od przyszłego roku ich zadania przejmie ZUS.

Nowe regulacje w programie Rodzina 500 plus

Z nowych informacji wynika, że przyszłe regulacje przewidują odejście od 2023 r. od corocznego składania wniosków i automatyczne odnawianie prawa do świadczenia na kolejny okres rozliczeniowy. Obecnie rodzice muszą każdego roku składać nowy wniosek na wybrany okres świadczeniowy.

Nowością będzie również wykorzystanie wyłącznie elektronicznych kanałów składania wniosków i wypłata świadczeń jedynie w formie bezgotówkowej.

RadioZET.pl