Zamknij

Zmiany w 500 plus zatwierdzone. Świadczenie będzie obsługiwane „tak jak wnioski o wyprawkę”

28.10.2021 12:53
Zmiany w 500 plus zatwierdzone. Świadczenie będzie obsługiwane: tak jak wnioski o wyprawkę
fot. Marek BAZAK/East News

Zgłoszenia o świadczenie 500 plus będą rozpatrywane tak jak wnioski o wypłatę wyprawki - automatycznie. Nowelizacja ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę. Sprawdzamy, co dokładnie się zmieni i jak na nowości reagują urzędnicy.

Rodzina 500 plus to rządowy program, który ma być finansowym wsparciem dla rodzin, w których wychowywane są dzieci. Działa od kwietnia 2016 roku i w tym czasie wpłynął na wzrost udziału wydatków na politykę rodzinną w PKB z 1,78 proc. PKB w 2015 r. do 4 proc. PKB obecnie. Równocześnie pojawiły się obawy, że rząd w poszukiwaniu oszczędności może pozbawić pracy nawet 12 tys. samorządowców.

Nowelizacja ustawy przewiduje m.in., że obsługą programu "Rodzina 500 plus" zajmie się ZUS, a wnioski będzie można składać wyłącznie drogą elektroniczną. Nowe prawo wymaga przeniesienia ustalania uprawnień do świadczenia wychowawczego oraz jego wypłaty z gmin do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

500 plus tylko online. ZUS wypłaci świadczenia

W środę (27 października 2021) pisaliśmy o stanowisku pracowników Zakładu: „ ZUS i rząd sądzą, że obsługa 500 plus niczym nie różni się od kas samoobsługowych. Związkowcy w ostrych słowach krytykują reformę programu, a urząd tłumaczy, dlaczego przejmuje od samorządów obsługę świadczenia.

Zmiany zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2022 roku. Czy urzędnicy są gotowi na obsługę tego procesu?

Przygotowujemy się już do obsługi rządowego programu Rodzina 500 plus. Wnioski od 1 stycznia będzie można przesyłać tylko drogą elektroniczną przez PUE ZUS, bankowość elektroniczną i portal Empatia, tak jak to jest w przypadku tzw. wyprawki, czyli programu 300 plus

Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku

Rzeczniczka dodaje, że Program 500 plus obsługiwać będzie funkcjonujące w ZUS Centrum Obsługi Świadczeń dla Rodzin. Rodzice nie będą mogli już odebrać gotówki, wszystkie środki będą przesyłane na rachunek bankowy.

Czy Zakład Ubezpieczeń Społecznych zdąży wprowadzić wszystkie zmiany? Prezes Gertruda Uścińska zapewniła, że tak, bo instytucja „ ma doświadczenie w realizowaniu tak dużych projektów”. Dodała, że „zdecydowana większość pracowników ZUS nawet nie zauważy tego, że urząd obsługuje 500 plus.

RadioZET.pl