Zamknij

Zmiany w 500 plus przyjęte przez rząd. Koniec z gotówką do ręki

31.08.2021 15:40
Zmiany w 500 plus przyjęte przez rząd. Koniec z gotówką do ręki
fot. East News

500 plus w 2022 roku czeka sporo zmian, które właśnie zostały przyjęte przez Radę Ministrów. Te dotyczą m.in. sposobu składania wniosków i wypłaty pieniędzy.

500 plus, czyli kluczowy program Prawa i Sprawiedliwości, do poprawki. Rząd przyjął nowelę ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci oraz niektórych innych ustaw.

Akt ten zacznie obowiązywać 1 stycznia 2022 roku. Zmieni się sporo: rodzice nie otrzymają gotówki do ręki, a wniosek o świadczenie wypłacone tylko na konta bankowe będą mogli złożyć wyłącznie przez internet.

Zmiany w 500 plus. Rząd przyjął projekt

"Rząd chce zoptymalizować proces przyznawania i obsługi świadczenia wychowawczego w ramach programu Rodzina 500 plus. Program realizowany jest na ogromną skalę i cieszy się dużą popularnością. Obecnie na ten cel zostało przeznaczonych już ponad 157 mld zł, z których korzysta blisko 6,5 mln dzieci" – czytamy na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Na czym miałaby polegać ta optymalizacja? Jedną ze zmian będzie przekazanie przez samorządowców obowiązku obsługi 500 plus pracownikom Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ta reforma nie jest na rękę ani jednym, ani drugim: pracownicy urzędów miejskich obawiają się zwolnień, a urzędnicy z ZUS będą mieli ręce pełne roboty.

Kolejna zmiana dotyczy formy składania wniosków. Rodzice będą mogli przesłać dokument wyłącznie drogą elektroniczną. Z udostępnionych przez KPRM danych wynika, że w 2018 r. 32,3 proc. wniosków zostało złożonych przez internet. W 2019 r. było to już 65,8 proc., a w pierwszych czterech miesiącach 2021 r. 84 proc.

W projekcie przewidziano też zmianę sposobu wypłaty świadczenia wychowawczego – możliwość wypłaty jedynie w formie bezgotówkowej na wskazany przez wnioskodawcę numer rachunku bankowego. Oznacza to, że beneficjenci nie dostaną gotówki do ręki. 

RadioZET.pl/PAP