Zamknij

Zmiany w 500 plus. Tysiące osób straci źródło utrzymania?

15.07.2021 19:42
dziecko z banknotem 500 zł
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Od 1 stycznia 2022 roku program Rodzina 500 Plus diametralnie się zmieni. Oznacza to groźbę zwolnienia dla tysięcy urzędników w samorządach, którzy zostali zatrudnieni do obsługi świadczenia.

500 plus 1 stycznia 2022 zostanie przejęte przez rząd. Tego dnia samorządy stracą prawo do przyznawania świadczeń, a obowiązki tysięcy urzędników przejmie Zakład Ubezpieczeń Społecznych.  Centralizacja obsługi programu ma pozwolić na oszczędzenie 3 mld zł w ciągu 10 lat.

Środki te wypłacane były samorządom, które przyjmowały i rozpatrywały wnioski o 500 plus i zajmowały się zarządzaniem programem. 12 000 urzędników drży w związku z tym o swój los: zostali zatrudnieni, żeby obsługiwać przyznawanie świadczeń, a po zmianach władze lokalne nie będą miały powodów ani pieniędzy, żeby utrzymać ich stanowiska.

Zmiany w 500 plus. W styczniu 2022 dojdzie do fali zwolnień w samorządach?

12 000 urzędników pracujących nad programem Rodzina 500 plus może w styczniu 2022 roku stracić prace. Przekazując zarządzanie świadczeniem do ZUS rząd odebrał lokalnym władzom przychody, które zapewniały zatrudnionym wynagrodzenia.

Część samorządowców widzi w tym kolejną odsłonę walki rządu centralnego z lokalnymi i chęć dalszego ich osłabienia. Portalowi samorządowego powiedział o tym Edward Maniura, burmistrz Lublińca.

Jeżeli 500 Plus trafi do ZUS-u, to wszystkie nasze wskaźniki budżetowe w samorządach, mówiąc krótko - zawalą się. Jeśli do tego stracimy środki z uwagi na zmiany przy rozliczaniu PIT-u, czyli zwolnienie przy dochodach do 30 tys. zł, to może się okazać, że jesteśmy „ugotowani”. Być może o to chodzi.

Edward Maniura

Wpływy samorządów zostaną także uszczuplone przez Polski Ład. Rząd wprowadzając wyższą kwotę wolną od podatku dochodowego, z którego cześć trafia do władz lokalnych, zmniejszy znacznie przychody gmin. Zadośćuczynienia w postaci specjalnego mechanizmu rekompensującego straty chce Porozumienie Jarosława Gowina, nie wiadomo jednak, czy uda mu się przekonać do ratowania lokalnych budżetów PiS.

Ten od przyszłych problemów władz lokalnych zdaje się umywać ręce. Pytany o to, co stanie się z urzędnikami zatrudnionymi do obsługi 500 plus odpowiada krótko: „decyzja należy do samorządów”.

RadioZET.pl/portalsamorzadowy.pl