Zamknij

Zmiany stawki VAT od 1 lipca. Wyjaśniamy, co się zmieni

29.06.2020 08:59
Nowe stawki VAT od 1 lipca. Wyjaśniamy, co się zmieni
fot. Shutterstock/Hananeko_Studio (ilustracyjne)

Od 1 lipca obowiązywać będą nowe stawki VAT. Większość produktów spożywczych będzie tańsza, a co najważniejsze opodatkowana jednakową stawką. Eksperci podatkowi wyjaśniają, co się zmieni.

Nowe stawki podatkowe od 1 lipca: Trzy stawki VAT na pączki? Musztarda opodatkowana inaczej niż sos musztardowy? Obecne stawki VAT przysparzają przedsiębiorcom niemałych kłopotów interpretacyjnych. Od 1 lipca prawo ma być prostsze. Podobne produkty będą podlegać jednej stawce podatku od towarów i usług.

Nowa matryca stawek VAT ma uprościć prawo i ujednolicić stawki. W większości produktów spożywczych VAT będzie niższy, gdyż stawka 23 proc. spadnie do 8 lub 5 procent. Są jednak grupy produktów, które podrożeją. Wyjaśniamy, co zmieni się 1 lipca.

Nowe stawki VAT. Jakie zmiany dla biznesu i konsumentów?

Wejście w życie nowej matrycy VAT niesie za sobą zarówno korzyści jak i wątpliwości, na których rozwianie nie zostało wiele czasu – mówi PAP partner w kancelarii KNDP Andrzej Nikończyk. Ekspert wskazał, że nowa matryca VAT z korzyścią dla przedsiębiorców uprości system podatkowy.

Nie będzie już dochodzić do takich sytuacji, jak mamy obecnie, kiedy sos musztardowy i musztarda są opodatkowane różnymi stawkami 

– tłumaczy Nikończyk

Wątpliwości zostają jednak w przypadku tych produktów, dla których stawki VAT pójdą w górę jak np. przy owocach morza. Restauratorzy będą mieli problem z opodatkowaniem dań, które zawierają te produkty. - To dla biznesu dość istotne kwestie. Na ich wyjaśnienie nie zostało wiele czasu - dodał ekspert podatkowy.

Zobacz także

Roman Namysłowski, partner w Crido zwraca z kolei uwagę na rolę Wiążącej Informacji Stawkowej, która jest powiązana z matrycą VAT.

Dzięki temu podatnik otrzyma interpretację, która będzie go chronić, uzyska pewność, że stosuje prawidłową stawkę

- powiedział doradca podatkowy

Jak zmienią się stawki VAT?

Które towary będą tańsze? Najniższą, bo 5 proc. stawkę zyskają owoce tropikalne i cytrusowe, niektóre orzechy jadalne, skórki owoców cytrusowych lub melonów, pieczywo każdego rodzaju oraz ciastka. Mniej zapłacimy też za zupy, buliony, żywność homogenizowana i dietetyczna – będą one opodatkowane stawką 5 proc. (obecnie jest 8 proc.).

Zobacz także

Musztarda, słodka papryka (przyprawa) oraz niektóre przyprawy przetworzone (np. pieprz, tymianek) – zostaną objęte 8 proc. stawką jak pozostałe przyprawy (obecnie 23 proc.). Żywność dla niemowląt i małych dzieci, a także smoczki, pieluszki oraz foteliki samochodowe – będą objęte stawką 5 proc. (obecnie 8 proc.). Artykuły higieniczne (podpaski, tampony higieniczne, pieluchy) – stawka spadnie z 8 do 5 proc.

Zróżnicowane stawki VAT od lat były problematyczne między innymi dla restauratorów. Co do zasady, nowa matryca VAT przewiduje opodatkowanie posiłków stawką 8-procentową. Są jednak wyjątki. Maksymalną, 23-procentową stawką objęte zostaną na przykład krewetki, małże czy ostrygi.

W rezultacie wystarczy, że w daniu restauracyjnym znajdzie się np. kawior i jego namiastka czy przetwory z homarów, ośmiornic i innych owoców morza, a podatek VAT wzrośnie z 8 do 23 procent.

RadioZET.pl/PAP