Zamknij

Zmiany na rynku pracy. Urzędy pomogą znaleźć lepsze zatrudnienie

27.07.2021 16:45
Zmiany na rynku pracy. Urzędy pomogą znaleźć lepsze zatrudnienie
fot. Piotr Molecki/East News

- Chcemy, aby urzędy pracy były skoncentrowane nie tylko na zatrudnianiu bezrobotnych, ale również na pracy z tymi osobami, które chcą zmienić miejsce pracy czy nabyć nowe kwalifikacje – powiedziała wiceminister rozwoju, pracy i technologii Iwona Michałek.

Urzędy pracy będą miały rozszerzony zakres kompetencji. Do tej pory zgłaszały się do nich głównie osoby, które były bezrobotne. Teraz ma się to zmienić. Instytucje będą pomagały nie tylko znaleźć nowe zatrudnienie, ale także zmienić dotychczasowego pracodawcę.

Wiceminister rozwoju, pracy i technologii Iwona Michałek powiedziała, że resort jest w trakcie przygotowywania czterech ustaw zmieniających rynek pracy.

Zmiany na rynku pracy

Zmiany na rynku pracy zostaną wprowadzone przez nowe akty prawne. Wiceminister uchyliła rąbka tajemnicy, na czym mają polegać. Pierwsza ustawa ma być wsparciem dla procesu zatrudnienia. Obecny dokument jest już przestarzały i niedostosowany do zmian, które wymusiła pandemia.

Druga konsultowana ustawa dotyczy zatrudniania cudzoziemców: „wszyscy przedsiębiorcy w całej Polsce mówią jednym głosem, że trzeba uprościć zatrudnianie cudzoziemców w Polsce, ponieważ wszystkim pracodawcom brakuje rąk do pracy, a będzie brakowało jeszcze bardziej” - skomentowała wiceminister pracy.

Iwona Michałek poinformowała, że na reformę rynku pracy zapisaną w Krajowym Planie Odbudowy zagwarantowane są 52 mln euro, które mają być przeznaczone na cyfryzację.

Chcielibyśmy przeprowadzić cyfryzację rynku pracy, chcielibyśmy, żeby obecnie funkcjonujących 18 różnych systemów informatycznych było zastąpionych jednym, najwyżej dwoma

Iwona Michałek, wiceminister rozwoju, pracy i technologii

Z kolei wiceminister edukacji i nauki Wojciech Murdzek zwracał uwagę na konieczność współpracy między ministerstwami w zakresie rynku pracy i gospodarki.

- Zależy nam, żeby zarządzanie całym rynkiem pracy, na tyle, ile jest to możliwe z poziomu ministerstwa, z poziomu dobrej legislacji, otwierało perspektywy podnoszące nie tylko ilość, ale też jakość miejsc pracy. Dlatego wszelkie rozwiązania służące innowacjom, badaniom, wzmocnieniu szkolnictwa branżowego i tego na poziomie średnim i wyższym to jest przestrzeń do ścisłej współpracy. Chcemy, aby dynamika rozwoju gospodarczego była bardzo duża, ale żeby była też oparta o nowoczesne technologie, przemysł 4.0, dobrą jakość oferty usług – powiedział Wojciech Murdzek, wiceminister edukacji i nauki.

RadioZET.pl/PAP/Agata Tomczyńska