Zamknij

Zmiany na liście najbardziej pożądanych zawodów w 2022 roku

03.01.2022 18:14
Zmiany na liście najbardziej pożądanych zawodów w 2022 roku
fot. Anna Golaszewska/East News

Trzy zawody zostały wskazane jako najbardziej perspektywiczne i pożądane w 2022 roku. Dwa z nich wysunęły się na prowadzenie dzięki pandemii. Sprawdzamy, które kompetencje są teraz na topie na rynku pracy.

Lockdown, obostrzenia covidowe oraz zmiany w prawie wpływają również na polski rynek pracy. W 2022 roku kalendarz pozwoli zatrudnionym na dodatkowy dzień wolny. Taka okazja pojawi się już w styczniu.

Tymczasem na prowadzenie wśród najbardziej pożądanych zawodów 2022 roku wychodzą trzy stanowiska. W czołówce znalazły się: specjalista IT, księgowy i ekspert podatkowy.

Najbardziej pożądane zawody na rynku pracy w 2022 roku

Rynek pracy zmienia się wraz z rozwojem sytuacji gospodarczej, społecznej i politycznej kraju. „Rzeczpospolita” poinformowała o wynikach rozmów z rekruterami. Specjaliści pytani o prognozy i trendy na polskim rynku pracy powiedzieli, że nie jest zaskoczeniem zapotrzebowanie na specjalistów IT, które jest zauważalne od kilku lat i będzie nadal rosło.

Rewolucja fiskalno-gospodarcza, którą do przestrzeni publicznej wprowadza Polski Ład spowodowała, że wśród najbardziej perspektywicznych zawodów w 2022 roku znaleźli się księgowi i eksperci podatkowi. Przedstawiciele tych profesji nie będą narzekali na brak pracy.

Dynamika zmian prawa, z jaką obecnie mierzy się rynek, sprawiała, że firmy chętnie zatrudniają ekspertów z zakresu księgowości i podatków. Najciekawsze oferty nadal są zarezerwowane dla księgowych mogących pochwalić się biegłą znajomością języka angielskiego

Wojciech Malicki, partner w firmie rekrutacyjnej HRK

Najbardziej poszukiwani są specjaliści od prawa podatkowego oraz eksperci od analizy i controllingu. W „Rz” czytamy, że postępująca automatyzacja i rozwój usług online mogą wypychać z rynku m.in. specjalistów ds. stacjonarnej obsługi klienta czy tradycyjnych przedstawicieli handlowych.

Praca przez 5 dni w tygodniu po 8 godzin dziennie to tylko teoria. W praktyce ponad 20 proc. pracujących Polaków na obowiązki służbowe poświęca więcej niż 8 godzin. Jesteśmy jednym z najbardziej zapracowanych narodów w Europie

RadioZET.pl/”Rzeczpospolita”