Zamknij

Zmiana pracy przez brak szczepienia? Minister zdrowia: "to ma rację bytu"

30.07.2021 08:21
Zmiana pracy przez brak szczepienia? Minister zdrowia: to ma rację bytu
fot. Krzysztof Kaniewski/REPORTER/EastNews

Rząd szuka sposobu na zachęcenie jak największej liczby obywateli do przyjęcia szczepionki przeciwko COVID-19. Stosowana jest w tym celu najbardziej popularna metoda „kija i marchewki”. Politycy proponują nagrody i udogodnienia dla zaszczepionych podczas kolejnego lockdownu, ale pojawia się też m.in. przyzwolenie, aby pracodawca przesunął na inne stanowisko w firmie osoby, które nie przyjęły preparatu.

Szczepienia są jedyną drogą do uzyskania odporności zbiorowej i pokonania koronawirusa. Obecnie w pełni zaszczepionych jest 17 225 194 Polaków. To wciąż za mało, aby pokonać COVID-19.

Ponieważ nie jest to wystarczająca liczba, aby mówić o bezpieczeństwie całego społeczeństwa, potrzebne będą zmiany, m.in. na rynku pracy. Minister zdrowia Adam Niedzielski przyznał w rozmowie z „Faktem”, że pracownik, który nie przyjmie preparatu uodparniającego na chorobę, będzie mógł zostać przesunięty na inne stanowisko w firmie.

Zmiana pracy za brak szczepienia. Minister zdrowia jest „za”

Obok zachęt do przyjęcia szczepienia, w postaci Loterii Szczepionkowej, nagród czy zwolnienia z obostrzeń podczas kolejnej fali, pojawiają się także argumenty, które mogą wpłynąć negatywnie na sytuację Polaków, którzy nie przyjmą preparatu uodparniającego na wirusa. „Fakt” informuje, że minister zdrowia przychylnie patrzy na pomysł przenoszenia na inne stanowiska pracowników, którzy mają kontakt z klientem, ale się nie zaszczepili.

Myślimy o takim projekcie, gdzie firmy, które wykażą, że mają zaszczepionych pracowników, zwłaszcza tych mających kontakt z klientami, nie będą miały obostrzeń.

Adam Niedzielski, minister zdrowia

Minister dopytywany był przez gazetę o kwestię przesunięcia niezaszczepionego pracownika na inne stanowisko, ocenił, że „miałoby to rację bytu”.

Dotychczasowe stanowisko pracy albo szczepienie

Minister zdrowia uprzedził, że resort spodziewa się, iż: „w połowie sierpnia nastąpi pewne przyspieszenie zakażeń. Najbardziej czarny scenariusz mówi, że będziemy mieli 15 tys. zakażeń dziennie na koniec września lub na początku października. Te optymistyczne mówią o tysiącu, czyli o braku wyraźnej fali. To, który scenariusz się ziści, będzie zależało od tego, ile osób zostanie zaszczepionych".

Szef resortu zdrowia został pytany, czy pracownik mógłby zostać przesunięty na inne stanowisko, gdyby nie był zaszczepiony, Niedzielski ocenił, że "jeśli pracownik ma kontakt z klientem, to przesunięcie go na stanowisko, na którym nie będzie stanowił zagrożenia epidemicznego, miałoby rację bytu".

RadioZET.pl/PAP/Fakt