Zamknij

Zmiana czasu na zimowy. Będzie nowe rozporządzenie

25.10.2021 17:10
Zmiana czasu na zimowy
fot. Pawel Wodzynski/East News

Będą nowe przepisy dotyczące ustalania czasu letniego i zimowego – poinformował resort rozwoju, który pracuje nad nowelą rozporządzenia. Co się zmieni w tym zakresie i kiedy będziemy musieli przestawić zegarki?

Zmiana czasu na zimowy wymaga cofnięcia wskazówek zegara o godzinę. Jak co roku, w ostatni weekend października dzięki tej zmianie możemy spać o godzinę dłużej.

Wszystko wskazuje na to, że zmiana czasu będzie towarzyszyć nam przynajmniej jeszcze przez kilka kolejnych lat. Ministerstwo Rozwoju i Technologii pracuje nad nowymi przepisami ws. wprowadzenia i odwołania czasu letniego - powiedziała PAP wiceszefowa resortu Olga Semeniuk.

Zmiana czasu na zimowy. Kiedy przestawiamy zegarki?

Zmiana czasu na zimowy odbywa się w ostatni weekend października. W 2021 roku w nocy z 30 na 31 października cofamy wskazówki zegara o godzinę. Czy z biznesowego punktu widzenia na zmianie czasu można zyskać, czy lepiej w ogóle nie przestawiać zegarków? Dyskusja na ten temat na arenie międzynarodowej trwa od dłuższego czasu, choć w najbliższych latach niewiele się zmieni.

Jak poinformował resort rozwoju, Komisja Europejska zobligowała kraje UE do przygotowania podstawy prawnej, dzięki której „będą kontynuowane dotychczasowe ustalenia związane ze zmianami czasu".

W Ministerstwie Rozwoju i Technologii rozpoczęto prace zmierzające do przeprowadzenia procesu legislacyjnego nowego Rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2022–2026 

wiceminister rozwoju i technologii Olga Semeniuk

Resort poinformował, że komunikat KE wydawany jest co 5 lat, a jego celem jest wprowadzenie wspólnej we wszystkich państwach członkowskich daty i czasu rozpoczęcia oraz zakończenia okresu stosowania czasu letniego.

Czas letni wprowadza się zwykle pod koniec marca, zaś zimowy – pod koniec października. „I tego właśnie dotyczy procedowane przez nas nowe rozporządzenie, do którego zobowiązuje państwa członkowskie Komisja Europejska. Wprowadzenia wspólnej daty rozpoczęcia i zakończenia stosowania czasu letniego, a nie prac nad zniesieniem zmian czasu. Przez kolejnych pięć lat, o ile Komisja Europejska nie powróci do prac nad odejściem od zmian czasu, będzie obowiązywał czas zimowy i letni” – czytamy w komunikacie resortu.

Prace nad odejściem od zmian czasu zostały zawieszone na szczeblu europejskim jeszcze przed pandemią. 

Dlaczego przestawiamy zegarki?

Dlaczego dwa razy w roku przestawiamy zegarki? W zmianie czasu chodzi o możliwość korzystania jak najdłużej ze światła dziennego w danym okresie.

Zgodnie z informacjami na stronie Głównego Urzędu Miar (odpowiedzialnego za czas urzędowy w Polsce) - dłuższy dzień latem to m.in. dodatkowe dochody w turystyce i rekreacji i korzyści dla innych sektorów związane z możliwym wcześniejszym rozpoczęciem pracy (branża budowlana, gospodarstwa rolne). Może też mieć wpływ również na mniejszą liczbę wypadków, szczególnie z udziałem pieszych i rowerzystów. Ale zmiana czasu powoduje też u niektórych osób "dyskomfort i jest uciążliwa w momencie samej zmiany".

RadioZET.pl/PAP