Zamknij

Zmiana czasu na zimowy 2020. Polacy chcą skończyć z tą praktyką

05.10.2020 11:07
Zmiana czasu na zimowy 2020
fot. New Africa/shutterstock (ilustracyjne)

Kiedy rozpocznie się czas zimowy? Niebawem Polacy znów przestawią zegarki, choć jak wskazują sondaże, wcale nie są oni zwolennikami zmiany czasu.

Zmiana czasu z letniego na zimowy nastąpi w ostatnią niedzielę października. W nocy z 24 na 25 października znów cofniemy wskazówki zegarków o godzinę.

Czy z biznesowego punktu widzenia na zmianie czasu można zyskać? Dyskusja na ten temat na arenie międzynarodowej trwa od lat. A co na ten temat myślą Polacy?

Polacy przeciwni zmianie czasu

Od 2018 roku Unia Europejska pracuje nad wspólnymi przepisami, które zniosą obowiązek dwukrotnej zmiany godziny w zegarkach w ciągu roku. Czy zmiana czasu może się opłacać?

Zobacz także

Gazeta Polska Codziennie przedstawiła wyniki swojej ankiety. Wynika z niej, że dwie trzecie Polaków ma już dość zmiany czasu i chciałoby z niej zrezygnować. Zdaniem większości ankietowanych, powinniśmy pozostać przy czasie letnim.

Dziennik przypomniał też o konsultacjach na ten temat w Komisji Europejskiej. Z przeprowadzonej przez nią ankiety wynika, że 80 procent z ponad 4,6 mln ankietowanych jest za zniesieniem zmiany czasu. „GPC” za pośrednictwem panelu Ariadna sprawdziła, jakie nastroje panują w Polsce. Okazuje się, że jedynie 14 procent ankietowanych jest za zmianą czasu.

Dziennik przypomniał, że argumentem za przestawianiem zegarków jest oszczędność na prądzie, gdyż to właśnie zimą i jesienią zużywamy najwięcej energii elektrycznej. Eksperci pytani przed gazetę podważają jednak słuszność tej tezy.  

Beata Jarosz-Dziekanowska, rzecznik prasowy Polskich Sieci Elektroenergetycznych mówi dla dziennika, że prawdą jest, iż zimowa zmiana czasy skraca czas trwania wieczornego szczytu, przez co zużywamy mniej energii elektrycznej. - Jednak w trakcie wiosennej zmiany wykonujemy ruch dokładnie przeciwny. Zatem w skali roku zmiana czasu nie ma wpływu na istotne oszczędności w konsumpcji energii elektrycznej – tłumaczy ekspertka.

RadioZET.pl/GPC/PAP