Zamknij

Zmiana czasu 2020. Koniec przestawiania zegarków? Jest projekt ustawy

09.10.2020 09:42
Zmiana czasu 2020
fot. Ilya.K/shutterstock

Zmiana czasu i przestawianie zegarków coraz mniej podoba się Polakom. Zaprzestania tej praktyki chce m.in. Polskie Stronnictwo Ludowe, które ma już gotowy projekt.

Zmiana czasu z letniego na zimowy nastąpi w ostatnią niedzielę października. W nocy z 24 na 25 października znów cofniemy wskazówki zegarków o godzinę.

Dyskusja o ewentualnym zaprzestaniu przestawiania zegarków dwa razy do roku toczy się od lat nawet na szczeblu europejskim. Za sprawą PSL temat zmiany czasu wróci do Sejmu.

Zmiana czasu. PSL chce zmian, jest ustawa

PSL złoży projekt w sprawie zaprzestania przestawiania zegarków. Czas letni miałby obowiązywać przez cały rok – informuje „Rzeczpospolita”.

Poseł Marek Sawicki tłumaczy w komentarzu dla dziennika, że „nie ma żadnych argumentów ekonomicznych za tym, by jesienią skracać sobie popołudnie”.

Zobacz także

- Są za to argumenty zdrowotne. Bez światła słonecznego funkcjonuje się gorzej – komentował Sawicki, który zapowiedział, że w najbliższych dniach do Sejmu trafi projekt ustawy.

Taki pogląd podziela Fundacja Republikańska i Stowarzyszenie KoLiber. W raporcie opublikowanym już 4 lata temu wskazywała, że zmiana czasu ma negatywny wpływ na funkcjonowanie transportu, bankowości czy giełdy.

Zobacz także

„Rzeczpospolita” przypomina, że PSL nie pierwszy raz apeluje o zaprzestanie zmiany czasu. Wówczas ich projekt został okrzyknięty „czasowtrzymywaczem".

Gazeta Polska Codziennie przedstawiła ostatnio wyniki swojej ankiety dotyczącej zmiany czasu. Wynika z niej, że dwie trzecie Polaków ma już dość zmiany czasu i chciałoby z niej zrezygnować. Zdaniem większości ankietowanych, powinniśmy pozostać przy czasie letnim.

Jedynie 14 procent ankietowanych było za zmianą czasu.

RadioZET.pl/”Rzeczpospolita”/GPC