Zamknij

Zmiana czasu 2020. Czy znów przestawimy zegarki?

28.09.2020 08:22
Zmiana czasu 2020 na zimowy. Czy będzie? Kiedy?
fot. file404/Shutterstock (ilustracyjne)

Zmiana czasu z letniego na zimowy zaplanowana jest pod koniec października 2020 roku. Kiedy pożegnamy się z przestawianiem godziny w zegarkach dwa razy do roku?

Zmiana czasu towarzyszy Polakom od pokoleń, ale w ostatnich latach pojawiła się możliwość zniesienia czasu letniego nie tylko w naszym kraju. Od 2018 roku Unia Europejska pracuje nad wspólnymi przepisami, które zniosą obowiązek dwukrotnej zmiany godziny w zegarkach w ciągu roku.

W 2019 roku Parlament Europejski przyjął projekt przepisów, który zakłada zakończenie praktyki zmiany czasu w zegarkach do 2021 roku. Czy to oznacza, że nie trzeba już przestawiać godziny wiosną i jesienią?

Zmiana czasu 2020 na zimowy. Czy będzie?

Najbliższa zmiana czasu z letniego na zimowy jest zaplanowana w nocy z 24 na 25 października 2020 roku. Wówczas o godz. 3 wskazówki zegarków powinny zostać cofnięte do godz 2. Dzięki temu Polacy będą mogli spać teoretycznie o godzinę dłużej.

Zobacz także

Szczegóły regulacji zawarte są w rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów z 3 listopada 2016 r. Zatwierdzono w nim daty zmian czasu do 2021 roku. Do tego samego momentu mają zostać zatwierdzone unijne przepisy o odejściu od czasu letniego.

Przepisy przyjęte w ubiegłym roku przez PE trafiły pod obrady Rady Unii Europejskiej, czyli grona ministrów państw unijnych. Nie wiadomo, kiedy skierują przepisy do dalszych prac. 

UE po raz pierwszy ujednoliciła uzgodnienia dotyczące czasu letniego w 1980 roku, w celu zapewnienia zharmonizowanego podejścia do zmiany czasu w ramach jednolitego rynku, wcześniej krajowe praktyki i harmonogramy dotyczące czasu letniego były rozbieżne. Obecne przepisy nakładają na państwa UE obowiązek przejścia na czas letni w ostatnią niedzielę marca i powrót do standardowego czasu w ostatnią niedzielę października.

Zmiana czasu na zimowy 2020
fot. Głłówny Urząd Miar

U podstaw wprowadzenia czasu letniego leżało przekonanie, że przesuniecie wskazówek zegarów dwa razy do roku przyniesie oszczędność energii elektrycznej. 

- Zmiana czasu wpływa na przebieg krzywej zapotrzebowania, skracając czas trwania szczytu wieczornego. I tu możemy mówić o zmniejszeniu zużycia energii. Jednak nie zapominajmy o zmianie wiosennej, w trakcie której wykonujemy ruch dokładnie przeciwny - komentowała Beata Jarosz-Dziekanowska, rzecznik prasowy Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE), w rozmowie z portalem Money.pl.

Zatem, w skali roku, sama zmiana czasu z letniego na zimowy i odwrotnie: z zimowego na letni, nie ma wpływu na istotne oszczędności w konsumpcji energii elektrycznej

Beata Jarosz-Dziekanowska

Co więcej - w ocenie rzecznik PSE używanie klimatyzatorów sprawia, że różnice zużycia energii w czasie zimowym i letnim maleją z każdym rokiem. Przesunięcie wskazówek zegarów powoduje również wiele niedogodności dla przedsiębiorców - kolejarzy czy pracowników banków.

Zobacz także

– Podobnie jak inne działające całą dobę banki, musimy (z powodu zmiany czasu - przyp. red.) na chwilę ograniczyć dostęp do serwisu bankowego, żeby dokonać odpowiednich zmian w naszych systemach. Zawsze powiadamiamy o tym klientów z wyprzedzeniem – wskazywał Krzysztof Olszewski, rzecznik prasowy mBanku, cytowany przez Money.pl.

RadioZET.pl/Money.pl/Parament Europejski