Zamknij

Zmiana czasu. Według sondażu większość Polaków za zniesieniem czasu zimowego

Piotr Drabik
13.03.2019 18:32
Zmiana czasu 2019. Większość Polaków jest za jego likwidacją. Kiedy. Czas letni
fot. ChameleonsEye/Shutterstock (ilustracyjne)

Większość Polaków jest za rezygnacją ze zmiany czasu - wynika z ministerialnego sondażu. Nad ustanowieniem na stałe czasu letniego pracuje obecnie Komisja Europejska. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Zagłosuj

Czy jesteś za dwukrotną zmianą czasu w ciągu roku?

Liczba głosów:

Zmiana czasu w Polsce po raz pierwszy została zastosowana przed stuleciem. Najbliższa okazja do przestawienia wskazówek zegara z godziny 3 na 2 nadarzy się 31 marca.

Co Polacy sądzą o zmianie czasu?

Jak podał portal TVN24BiS.pl, Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii posiada już wyniki sondażu, w którym poproszono Polaków o opinię w sprawie zmiany czasu. Jego przeprowadzenie zapowiadano w październiku ubiegłego roku. 

Zobacz także

"Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii - właściwe w sprawie - chcąc poznać preferencje reprezentatywnej grupy Polaków - zleciło po zmianie na czas zimowy w 2018 r. sondaż, z którego wynika, że zdecydowana większość z biorących w nim udział osób opowiada się za odejściem od zmiany czasu" – podkreślono w odpowiedzi cytowanej przez portal. 

Urzędnicy planują w tym roku jeszcze jeden podobny sondaż - tym razem po zmianie czasu z zimowego na letni.

Resort przedsiębiorczości i technologii nie podał jeszcze dokładnych wyników z poprzedniego sondażu. Prawdopodobnie nastąpi to 28 marca podczas konferencji w Warszawie poświęconej zagadnieniu zmiany czasu. 

W Brukseli o zmianie czasu

Nad przepisami w sprawie likwidacji zmiany czasu pracuje obecnie Komisja Europejska.

Z kolei europosłowie komisji transportu 4 marca tego roku zaproponowali, aby zmiana czasu w ostatnią niedzielę marca 2021 roku była ostatnią zmianą w tych krajach UE, które wybiorą na stałe "czas letni".

Zobacz także

Państwa członkowskie, które wolą zachować "czas zimowy", mogłyby zmienić wskazówki zegara po raz ostatni w ostatnią niedzielę października 2021 roku. W ten sposób europosłowie chcą dać krajom więcej czasu na decyzję, bo w pierwotnym projekcie Komisji Europejskiej datą graniczną miał być 2019 rok.

Projekt został poparty w komisji transportu przez 23 europosłów. 11 było przeciw. Następnie trafi pod głosowanie na sesję plenarną Parlamentu Europejskiego w marcu lub kwietniu. Po jego przyjęciu stanie się mandatem do negocjacji z Radą UE (krajami członkowskimi) nad ostatecznym kształtem regulacji.

Internetowe konsultacje w sprawie zmiany czasu, które KE przeprowadziła w sierpniu ubiegłego roku pokazały, że 72 proc. osób z Polski było za wprowadzeniem czasu letniego.

Jak przypomniał portal TVN24BiS.pl, od 23 lat mieszkańcy krajów unijnych przestawiają swoje zegary o godzinę do przodu w ostatnią niedzielę marca i o godzinę do tyłu w ostatnią niedzielę października.

Z kolei w Polsce zmiana czasu została wprowadzona w okresie międzywojennym, następnie w latach 1946-49 i 1957-64. Obecnie obowiązuje nieprzerwanie od 1977 roku. 

Zobacz także

RadioZET.pl/TVN24BiS.pl/PAP/PTD