Zamknij

Złoty traci na wartości. Działania NBP osłabiły walutę?

18.11.2021 10:48
Złoty traci na wartości
fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER/East News

Polska waluta traci na wartości. Winę ponosi sytuacja na międzynarodowym rynku walutowym, ale i bałagan w polityce krajowej i działania prezesa NBP – zaznaczają ekonomiści.

Złoty traci na wartości i nic nie wskazuje na to, by w najbliższym czasie nasza waluta umocniła się. Polacy płacą i zapewne będą płacić niemal rekordowe stawki za główne waluty. Dlaczego?

Niestabilna sytuacja na rynku walutowym, ale także niezrozumiała polityka Narodowego Banku Polskiego, konflikt naszego rządu z Unią Europejską, kryzys migracyjny i przybierające na sile czwarta fala pandemii to zdaniem ekonomistów powody, przez które złoty traci na wartości.

Bałagan w polityce wpłynął na kurs złotego

Wojciech Stępień, ekonomista NBP Paribas w rozmowie z PAP podkreślił, że złoty nadal może się osłabiać.

- Niewykluczone, że kurs podąży w kierunku 4,68-4,69 zł za euro – mówił ekspert w rozmowie z PAP.

Ekonomista przyznał, że dalsza wartość naszej waluty zależeć będzie rzecz jasna od sytuacji na światowych rynkach, ale i krajowej polityki. Dalsze osłabienie może być wywołane umocnieniem się dolara, gdyż rynek liczy na podwyżki stóp procentowych przez Fed. Zdaniem eksperta złotówkę osłabić mogą także „pogarszające się fundamenty polskiej gospodarki, takie jak wysoka inflacja, niskie realne stopy procentowe i pogarszający się rachunek obrotów bieżących”.

Bartosz Sawicki, analityk Cinkciarz.pl podziela tezę, iż polityka krajowa może rzutować na kurs złotówki. Ekspert napisał w komentarzu, że „czynniki lokalne odpowiadają za osłabienia złotego na tle innych przedstawicieli walut z naszego koszyka”.

Tu do rangi podstawowego problemu skrajnie wrażliwego i rozchwianego złotego urasta polityka pieniężna NBP, a dokładniej niepewność dotycząca skali zacieśniania w najbliższych miesiącach. Zdecydowanie nie pomaga też konflikt z Unią Europejską, piętrzące się ryzyka geopolityczne związane z kryzysem migracyjnym przy granicy Polski z Białorusią, coraz większa liczba nowych dziennych przypadków zakażeń COVID-19, jak i również błyskawiczne wyparowanie pokaźnej nadwyżki na rachunku obrotów bieżących z zagranicą 

Bartosz Sawicki

– Głównych źródeł słabości złotego należy szukać na rynkach globalnych. Wizja mniej łagodnej polityki pieniężnej w USA wysysa kapitał z rynków wschodzących, w tym także z polskiej – podsumował analityk Cinkciarz.pl.

RadioZET.pl/PAP/Cinkciarz.pl