Zamknij

Zlikwidowano prawie 120 tysięcy miejsc pracy. Są nowe dane GUS

10.06.2020 12:34
Zlikwidowane miejsca pracy w Polsce w 2020 roku- dane GUS
fot. Shutterstock/Shyntartanya (ilustracyjne)

Tylko w pierwszym kwartale 2020 roku w firmach zlikwidowano prawie 120 tysięcy miejsc pracy. Jedna czwarta stanowisk zniknęła przez koronakryzys – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego.

Zwolnienia i cięcia pensji to codzienność na rynku pracy w dobie koronawirusa. Pracodawcy w poszukiwaniu oszczędności likwidują niektóre stanowiska pracy. Tylko w pierwszym kwartale tego roku zlikwidowano 119,9 tysięcy miejsc pracy.

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że likwidacja co czwartego miejsca pracy miała związek z koronawirusem. Jednocześnie przybywa osób wykonujących pracę zdalną.

120 tysięcy miejsc pracy do likwidacji

GUS porównał liczbę pracujących na koniec marca 2020 roku z analogicznym okresem rok wcześniej. Na koniec pierwszego kwartały ubyło 3,6 proc. pracowników. GUS wskazuje w komentarzu, że sytuacja jest nietypowa, gdyż przez ostatnie lata liczba pracowników wzrastała.

Według urzędu na zmianę tendencji wpływ miała epidemia koronawirusa. Tylko w pierwszym kwartale zlikwidowano 119,9 tys. miejsc pracy, a w tej liczbie 24,4 proc., czyli niemal jedną czwartą zlikwidowano w związku z sytuacją epidemiczną.

Zlikwidowane miejsca pracy w związku z rozprzestrzenianiem się COVID-19 dotyczyły niemal wyłącznie sektora prywatnego. Likwidacja miejsc pracy miała miejsce we wszystkich klasach wielkości jednostek. Związek tych likwidacji z sytuacją epidemiczną był najmniejszy w jednostkach, w których pracowało 50 osób i więcej – wskazano na niego w odniesieniu do co 5 zlikwidowanego miejsca pracy 

- informuje GUS

Pracodawcy najczęściej likwidowali miejsca pracy w firmach zatrudniających do 50 osób. W takich przedsiębiorstwach zlikwidowano 80 procent ze wszystkich 120 tysięcy usuniętych stanowisk. Likwidację miejsc pracy w największym stopniu odczuli pracownicy z branży handlowej.

Zobacz także

Na znaczeniu zyskała praca zdalna. GUS podaje, że na koniec marca bieżącego roku, udział osób, które pracowały zdalnie w związku z pandemią wyniósł 11 procent. „Ta forma pracy była stosowana w szerszym zakresie w sektorze publicznym niż prywatnym” - informuje urząd. Obliczono, że co szósty pracujący w sektorze publicznym wykonywał pracę zdalnie, podczas gdy w sektorze prywatnym co dwunasty pracujący.

RadioZET.pl/PAP