Zamknij

Ziobro: zarobki niektórych prezesów spółek Skarbu Państwa nadal zbyt wysokie

Olga Papiernik
16.03.2018 15:07
Ziobro
fot. PAP Foto

W opinii ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro zarobki niektórych prezesów spółek Skarbu Państwa nadal są zdecydowanie zbyt wysokie i powinny być obniżone. Podobne zdanie ma też szef "S" Piotr Duda.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - Biznes na Facebooku

Goszczący w piątek w Gdańsku szef NSZZ "Solidarność" Piotr Duda oraz minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro zostali poproszeni przez dziennikarzy o ocenę wysokości ubiegłorocznych zarobków prezesów spółek skarbu państwa, w tym prezesa PKO BP, którego pensja w 2017 r. wyniosła - według mediów - 3,3 mln zł.

- Wiele się zmieniło w stosunku do rządów PO i PSL i jeśli porównać zarobki prezesów ogromnej większości spółek Skarbu Państwa, jestem przekonany, że one się zmieniły na korzyść społeczną, a na niekorzyść tych, którzy te funkcje pełnią, mimo że pełnią je chyba lepiej, ponieważ wyniki większości tych spółek są znacznie lepsze pod rządami dobrej zmiany - powiedział Ziobro.

Minister dodał, że jego osobistym zdaniem - te zarobki co niektórych prezesów nadal są zdecydowanie zbyt wysokie i powinny być obniżone.

Widzimy dzisiaj po wynikach spółek Skarbu Państwa, że są dobrze zarządzane i tam prezesi powinni zarabiać dobre wynagrodzenia, tak samo jak i pracownicy, bo to w końcu wszyscy wypracowują ten zysk w tej firmie - powiedział z kolei szef NSZZ "Solidarność" Piotr Duda.

Dodał, że jeśli chodzi o prezesów banków, to ich zarobki są "niewspółmierne". - Dla zwykłego pracownika są to niebotyczne kominy - powiedział Duda dodając, że premier Mateusz Morawiecki - powinien przyjrzeć się tego rodzaju działaniom. Jest jeszcze wiele do zrobienia - powiedział dodając, że zarobki pracowników, kadry średniego szczebla i wysokiego szczebla powinny być ustalane na zasadzie proporcjonalności. - A niejednokrotnie to ma się nijak do faktycznych zarobków prezesów - powiedział Duda.

Z zestawienia przygotowanego przez tvn24bis.pl wynika, że spośród prezesów spółek skarbu państwa w 2017 roku najwięcej zarobił Zbigniew Jagiełło, prezes PKO BP. Jego łączna roczna pensja  jak podał portal, wyniosła 3,3 miliona złotych, czyli średnio 275 tys. zł miesięcznie.

Portal podał też, że„w czołówce najlepiej zarabiających szefów spółek skarbu państwa był w zeszłym roku także Michał Krupiński, który w 2017 roku zarządzał (do drugiej połowy marca) Grupą PZU, a od połowy czerwca zasiadał w fotelu prezesa Pekao SA. Wynagrodzenie Krupińskiego w PZU wyniosło 2,086 mln zł (w tym premia 895 tys. zł). Kolejny milion złotych, a dokładnie 1,06 mln zł zarobił w pół roku w banku Pekao SA. Oznacza to, że łącznie w 2017 roku Krupiński wzbogacił się o 3,1 mln złotych. Średnio daje to 258 tys. zł miesięcznie.

PAP/Anna Kisicka/OP