Zamknij

Zerowy VAT na żywność? Jest obietnica i wniosek do KE

03.12.2021 17:24
Patkowski o podatku VAT na żywność
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER/East News

Rząd obiecał, że jeśli tylko Komisja Europejska wyrazi zgodę, VAT na żywność spadnie do 0 procent. Jak poinformował wiceminister finansów Piotr Patkowski, wniosek trafił już do Brukseli.

Tarcza antyinflacyjna jako rządowa odpowiedź na szalejącą drożyznę zakłada obniżkę podatków na gaz, energię i paliwa. Jak deklaruje rząd, politycy chętnie obniżyliby także VAT na żywność, ale Komisja Europejska się nie zgodziła.

Wiceminister finansów Piotr Patkowski poinformował, że resort finansów przesłał do KE wniosek o zgodę na obniżenie VAT na żywość do 0 proc. - Jeśli Komisja się przychyli, to wprowadzimy zerowy VAT na żywność – powiedział wiceminister finansów Piotr Patkowski.

Żywność będzie tańsza? Patkowski: czekamy na zgodę Komisji Europejskiej

Inflacja rośnie w niespotykanym dotąd tempie. Główny Urząd Statystyczny potwierdził, że wzrost cen w listopadzie 2021 roku sięgnął 7,7 proc. Rząd w ramach tarczy antyinflacyjnej obiecał Polakom obniżkę podatków na energię, gaz i paliwo, a także wypłaty tzw. dodatków osłonowych.

Taki dodatek miał być rekompensatą za nieobniżenie podatków m.in. na żywność. Dotąd taki ruch - zdaniem rządu - blokowała Komisja Europejska, ale jak wynika z deklaracji resortu finansów, nie wszystko jeszcze stracone.  

Od wielu lat prowadzimy rozmowy z Komisją Europejską o zerowym VAT na książki i czasopisma, na przewozy kolejowe. Odpowiedź zawsze jest negatywna. Były rozmowy o zerowym VAT na żywność, odpowiedź była negatywna 

Piotr Patkowski

Wiceminister finansów dodał, że polski rząd znów stara się uzyskać zgodę na obniżenie podatku VAT na żywność. - Złożyliśmy do Komisji Europejskiej wniosek o zgodę na obniżenie VAT na żywność do 0 proc. i jeśli Komisja się przychyli, to wprowadzimy zerowy VAT na żywność – dodał Patkowski.

RadioZET.pl/PAP