Zamknij

Zerowy PIT dla młodych także na stażach i praktykach

23.09.2020 08:51
Zerowy PIT dla młodych także na stażach i praktykach. Jakie zasady?
fot. PAP/Rafał Guz

Zerowy PIT obejmie kolejną grupę. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że podatku dochodowego nie będą płacić osoby na stażach i praktykach do 26. roku życia.

Zerowy PIT dla młodych obowiązuje do 2019 roku. We wtorek szef rządu ogłosił rozszerzenie osób objętych zerową stawką podatkową. Do tej poty z tego rozwiązania korzystały tylko osoby z umowami o pracę i zlecenie.

- Dołożymy również zerowy PIT dla stażystów, osób, które chcą rozpocząć pracę w formie stażu, by zwiększyć ich motywację finansową do pracy w administracji publicznej - oświadczył szef rządu.

Zerowy PIT na stażach i praktykach

Na tym rozwiązaniu stażyści mają zyskać do 900 zł miesięcznie. - Chcemy przyciągnąć młodych ludzi, młode talenty do administracji publicznej, praca w administracji może być niezwykle ciekawa - podkreślał Mateusz Morawiecki.

Zobacz także

Propozycja jest częścią rządowego planu wsparcia młodzieży - Programu Młodych Liderów. Według kancelarii premiera dzięki temu programowi wybitni uczniowie i studenci mogą rozwijać swoje umiejętności i zdobywać wiedzę podczas staży w jednostkach administracji publicznej.

Program składa się z trzech komponentów: obok objęcia umów stażowych o praktyki absolwenckie zerowym podatkiem PIT (do 26. roku życia), ma to być także reforma stypendium PRM poprzez ogólnopolskie konsultacje z młodzieżą oraz stworzenie kolejnych nowoczesnych programów płatnych staży w instytucjach publicznych.

Zobacz także

Przedstawiając elementy programu, premier zapowiedział też m.in. zmianę kryteriów rekrutacji do pracy w administracji, tak aby w ocenie uwzględniać również hobby, zainteresowania i pracę społeczną.

- Wiem, że jeżeli ktoś poświęca czas na pomoc innym, działalność społeczną, na zainteresowania to jest to osoba, która ma innego rodzaju kompetencje - tłumaczył. Deklarował również, że wprowadzona zostanie "lepsza synchronizacja informacji dotyczących wszystkich staży, praktyk i możliwości wejścia do administracji publicznej". Służyć temu ma strona internetowa, która już w tej chwili uwzględnia propozycje Kancelarii Premiera Rady Ministrów i Ministerstwa Finansów, a będą do niej dołączane kolejne ministerstwa.

RadioZET.pl/PAP