Zamknij

Zbigniew Ziobro i jego oświadczenie majątkowe. Ile zarabia?

21.09.2020 10:32
Zbigniew Ziobro. Oświadczenie majątkowe. Ile zarabia?
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER/East News

Zbigniew Ziobro, jeden z liderów Zjednoczonej Prawicy, może okazać się jedną z politycznych ofiar kryzysu w koalicji rządzącej. Jaki majątek posiada minister sprawiedliwości?

Zbigniew Ziobro, jeden z najbardziej prominentnych polityków Zjednoczonej Prawicy, stał się głównym aktorem kryzysu w koalicji rządzącej. W nocy z czwartku na piątek część posłów PiS, Solidarnej Polski i Porozumienia wstrzymało się lub głosowało przeciw ustawie o tzw. piątce dla zwierząt. Wcześniej politycy Zjednoczonej Prawicy nie ustalili wspólnego stanowiska w sprawie ustawy, która zwalniała z odpowiedzialności urzędników za decyzje podjęte podczas walki z pandemią koronawirusa.

W rezultacie kierownictwo PiS zerwało rozmowy na temat kształtu rekonstrukcji rządu z Solidarną Polską i Porozumieniem. Od weekendu pojawiają się nieoficjalne informacje o możliwej dymisji Ziobry, który od listopada 2015 roku jest ministrem sprawiedliwości. Jaki majątek posiada lider SP?

Zbigniew Ziobro i jego oświadczenie majątkowe

Według deklaracji o zarobkach złożonej 30 maja tego roku, minister sprawiedliwości wykazał 59 115,73 złotych i 1850 euro oszczędności. Ziobro wpisał również szereg różnych nieruchomości.

Zobacz także

Wśród nich 133-metrowy dom w budowie o wartości 586 tys. zł, jedna trzecia udziałów w 86-metrowym domu rodzinnym o wartości 150 tys. zł, 125-metrowe mieszkanie o wartości 540 tys. zł, 73-arowe gospodarstwo rolne warte ok. 135 tys. zł, hektarowa działka leśno-rolna o wartości 125 tys. zł oraz 1,4-hektarowa działka leśno-rolna o wartości 150 tys. zł.

W ubiegłym roku Ziobro uzyskał 284 067,45 zł przychodu. Najwięcej z tytułu pełnienia funkcji ministra sprawiedliwości (171 900,38 zł) i prokuratura generalnego (70 266,30 zł). Reszta pochodzi z dodatku zasiadania w Krajowej Radzie Sądownictwa (11 754,86 zł) i diety parlamentarnej (30 145,91 zł).

Minister sprawiedliwości spłaca również dwa kredyty - w banku PKO BP (do spłaty 223 tys. zł) i BOŚ Banku (do spłaty 17,6 tys. zł).   

Kim jest Zbigniew Ziobro?

Urodzony w 1970 roku w Krakowie. 

Prawnik, absolwent Wydziału Prawa i Administracji na Uniwersytecie Jagiellońskim, ukończył aplikację prokuratorską w Prokuraturze Okręgowej w Katowicach.

W 2000 r. został powołany przez Ministra Sprawiedliwości, Lecha Kaczyńskiego, na stanowisko sekretarza zespołu ds. nowelizacji kodyfikacji prawa karnego, następnie podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości (2001 r.).

Zobacz także

Jeden z współtwórców PiS w 2001 roku. W kadencji Sejmu 2001-2005 zasłynął zasiadaniem w sejmowej komisji śledczej ds. afery Rywina. Forsował tezę, że odpowiedzialność za aferę ponosi ówczesny premier Leszek Miller z SLD. 

Bezskutecznie walczył o fotel prezydenta Krakowa w 2002 roku. Szef kampanii prezydenckiej Lecha Kaczyńskiego, które wygrał w 2005 roku. 

W latach 2005-2007 Minister Sprawiedliwości i Prokurator Generalny. W roku 2006 otrzymał tytuł Człowieka Roku tygodnika „Wprost”.

Podczas swojej pierwszej kadencji w fotelu ministra sprawiedliwości zasłynął m.in. oskarżeniem o korupcję Mirosława G., szefa Kliniki Kardiochirurgii Szpitala MSWiA. - Już nikt nigdy przez tego pana życia pozbawiony nie będzie - mówił wówczas Ziobro, ale są nie potwierdził jego zarzutów pod kątem lekarza. 

Poseł na Sejm IV, V, VI, VIII, IX kadencji, następnie poseł do Parlamentu Europejskiego (2009-2014), gdzie zasiadał w Komisji Prawnej. 

Zobacz także

W 2011 roku Ziobro został wykluczony z PiS-u, co stało się podstawą do założenia Solidarnej Polski. Od początku istnienia ugrupowania Ziobro jest prezesem partii. 

Od listopada 2015 roku jest ponownie ministrem sprawiedliwości, a po zmianie przepisów znów został prokuratorem generalnym. Ziobro odpowiada za szereg zmian w polskich prokuratorach i sądach oraz inicjatora kontrowersyjnych ustaw np. o powołaniu nowej Krajowej Rady Sądownictwa.  

Jego żona Patrycja Kotecka od 2016 roku jest dyrektorką marketingu Link4, ubezpieczeniowej spółki zależnej od państwowego giganta PZU. Ojciec dwóch synów.

RadioZET.pl