Zamknij

Zawyżone ceny w sklepach? UOKiK szykuje kary dla sprzedawców

18.03.2020 14:51
koronawirus a ceny w sklepach
fot. Shutterstock/janusz.kol (ilustracyjne)

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów powołał zespół, który przyjrzy się cenom żywności i produktów higienicznych w dobie koronawirusa.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Stach przed epidemią koronawirusa i jej skutkami w postaci pustych półek w sklepach zwiększył popyt już nie tylko na żele antybakteryjne czy maseczki, ale także na żywność. Duże zapotrzebowanie na te towary sprawia, że sprzedawcy chcąc więcej zarobić podwyższają ceny. UOKiK sprawdzi, czy handlowcy nie łamią prawa.

Sprzedawcy szukają potencjalnych zysków nie tylko w sklepach stacjonarnych, ale i w sieci. Allegro, czy Amazon już zapowiedziały, że będą reagować w przypadku rażącego wzrostu cen produktów oferowanych przez sprzedawców. Monitorować ceny będzie także UOKiK, który powołał ku temu specjalny zespół.

Zobacz także

– Niepokój społeczny wywołany fałszywymi informacjami sprzyja też nieuczciwym działaniom przedsiębiorców. W efekcie wprowadzają oni w błąd, informując, że ich produkty chronią przed chorobą lub wielokrotnie zawyżają ceny. Docierają do nas sygnały o rażącym podwyższaniu cen niektórych produktów żywnościowych i artykułów higienicznych. Podjąłem decyzję o powołaniu specjalnego zespołu w urzędzie, który będzie monitorował ceny. Jeśli praktyki zostaną potwierdzone, podejmiemy dalsze działania ograniczające tego typu negatywne zachowania– mówi Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.

Zobacz także

Kontrolą cen zajmą się pracownicy UOKiK i Inspekcji Handlowej. Zespół będzie też interweniował w przypadku ewentualnego naruszenia przez przedsiębiorców przewagi kontraktowej w sektorze rolno-spożywczym w odniesieniu do małych i średnich firm, których umowy na dostawę produktów mogą nie być respektowane.

Działamy efektywnie aby przeciwdziałać wprowadzaniu konsumentów w błąd i wykorzystaniu ich przez nieuczciwych przedsiębiorców. Dzięki współpracy z Allegro, które wykazało się odpowiedzialną postawą, wyeliminowano ponad 50 tysięcy ofert produktów mających rzekomo pomóc w walce z koronawirusem. Dostajemy również skargi na sprzedawanie podstawowych produktów na marżach naruszających zasady współżycia społecznego. Wiele osób próbuje wykorzystać obecną sytuację biznesowo - nie może być jednak mowy o zarabianiu na strachu obywateli 

– dodaje Tomasz Chróstny

UOKiK przewiduje też możliwość zmian w prawie w przypadku karania przedsiębiorców. nadużywających swobody ustalania cen.

Zobacz także

RadioZET.pl/UOKiK