Zamknij

Zamknij biznes albo płać. Rząd zmusi zawieszone firmy do płacenia składek ZUS

29.03.2021 16:00
Zawieszenie działalności gospodarczej. Zmiany w przepisach. Konieczność płacenia składek ZUS
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Zawieszenie działalności nie będzie równoznaczne z zawieszeniem opłacania składek ZUS. Rząd szykuje nowe przepisy, które będą dotyczyły właścicieli czterech rodzajów spółek.

Firma, która zostanie zawieszona przez właściciela, nie będzie zwolniona z opłacania składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Trwają właśnie prace nad nowelizacją ustawy o ubezpieczeniach społecznych. Jeśli zmiany zostaną zatwierdzone, to przedsiębiorcy zostaną zwolnieni z obowiązku opłacania danin do ZUS-u dopiero po całkowitym zamknięciu działalności. Obecnie wystarczy ją zawiesić, żeby nie musieć odprowadzać składek.

Nowe przepisy to duże utrudnienie dla przedsiębiorców, których dotknęła pandemia. Często dla właścicieli spółek z o.o., które działały w zamrożonych branżach, jedynym wyjściem do utrzymania biznesu, jest zawieszenie działalności i zatrzymanie obowiązku opłacania składek. Sytuacja jest podwójnie trudna, ponieważ wcześniej prognozowany był wzrost gospodarczy, a teraz ekonomiści przewidują dłuższe wychodzenie z gospodarczego impasu.

Firma zawieszona, ale składki płacić trzeba

Biuro prasowe ZUS podaje, że średni dług jednego płatnika to obecnie 26,3 tys. zł. Z kolei z danych Ministerstwa Sprawiedliwości wynika, że od marca 2020 do lutego 2021 działalność w KRS zawiesiło 6256 spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, 1112 spółek komandytowych i 600 spółek jawnych.

Jeśli nowe przepisy wejdą w życie to wspólnicy jednoosobowych spółek z o.o., spółek jawnych, partnerskich, komandytowych będą zobowiązani nadal odprowadzać składki ubezpieczeniowe, bez względu na zawieszenie działalności gospodarczej. Takie zmiany zostaną zawarte w art. 13 pkt 4a oraz 4b projektu ustawy. O tym, co oznacza zmiana przepisów mówi dla money.pl Karolina Kiecana, młodszy prawnik w HR Lex.

Proponowane zmiany bardzo negatywnie odbiją się na kondycji firm, zważywszy na sytuację, z jaką mamy teraz w gospodarce do czynienia. Wiele branż zmaga się z kolejnym lockdownem i dla wielu spółek czasowe zawieszenie działalności to jedyny ratunek przed dalszym zadłużeniem

Karolina Kiecana, młodszy prawnik w HR Lex

Prawniczka podkreśla, że po zmianie przepisów wspólnicy jednoosobowych spółek z.o.o. będą podlegać ubezpieczeniu: od dnia zawarcia umowy spółki (albo od dnia nabycia udziałów w spółce) do dnia wykreślenia spółki z KRS-u (albo zbycia wszystkich udziałów w spółce). Natomiast wspólnicy spółki jawnej, partnerskiej lub komandytowej będą musieli odprowadzać składki ZUS od dnia wpisania spółki do KRS-u (albo od dnia wniesienia wkładów w spółce) do dnia wykreślenia spółki z KRS-u (albo zbycia wkładów w spółce).

Zawieszenie działalności gospodarczej. Zmiany w przepisach

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz ocenił proponowane zmiany jako kontrowersyjne. - Pozytywnie ocenić należy intencję ustawodawcy zmierzającą do doprecyzowania momentu, od kiedy do kiedy podlegają ubezpieczeniom społecznym wspomniane wyżej podmioty. Wiele do życzenia pozostawia jednak (...) fakt, że zmiana zdaje się również zmierzać do objęcia obowiązkiem ubezpieczeń społecznych wspólników w okresach zawieszenia działalności - mówi rzecznik MŚP.

Adam Abramowicz podkreślił, że obowiązkowe opłacanie składek będzie stało w sprzeczności z ideą zawieszenia działalności gospodarczej. Zapowiedział zgłoszenie zmian do projektu i wniosek o poprawki do Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.

RadioZET.pl/money.pl