Zamknij

Zatrudnianie cudzoziemców? CBOS: Polacy nie mają nic przeciwko

14.01.2020 13:54
Polacy nie mają nic przeciwko zatrudnianiu cudzoziemców
fot. Shutterstock/Pressmaster (ilustracyjne)

Znaczna większość Polaków jest za swobodnym podejmowaniem przez cudzoziemców pracy w Polsce – wynika z raportu Centrum Badania Opinii Społecznej. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

62 procent pytanych nie ma nic przeciwko zatrudnianiu obcokrajowców w Polsce. 29 procent twierdzi, że możliwość ich zatrudniania powinna być ograniczona. 4 procent jest zdania, że prawo nie powinno zezwalać na pracę cudzoziemców w Polsce.

Z sondażu CBOS wynika, że co piąta osoba – 19 procent ankietowanych – codziennie jest obsługiwana przez cudzoziemców robiąc zakupy, czy korzystając z usług. 18 procent respondentów przynajmniej raz w tygodniu spotyka obcokrajowca w takiej sytuacji.

CBOS po raz pierwszy pytał o opinię w sprawie zatrudniania cudzoziemców w 1992 roku. Wówczas Polacy byli mniej przychylni pracy obcokrajowców. Z czasem jednak akceptacja podejmowania pracy w Polsce przez obcokrajowców systematycznie rosła.

Zobacz także

Opinię, że obcokrajowcy powinni swobodnie podejmować pracę w Polsce najczęściej podzielają mieszkańcy największych miast – 75 procent pytanych. Zwykle entuzjastycznie nastawione są osoby zarabiające więcej niż 3 tysiące złotych – 75 procent. Przychylni są także studenci i uczniowie, którzy w 77 procentach są za zatrudnianiem pracowników zza granicy.  

Zobacz także

Zróżnicowanie między grupami społeczno-demograficznymi jest jednak niewielkie, a aprobata dla nieskrępowanej pracy obcokrajowców przeważa we wszystkich wyróżnionych grupach 

– wskazuje CBOS

Z badania wynika, że wyraźnie rośnie odsetek respondentów twierdzących, że znają kogoś zatrudniającego imigrantów. Obecnie jest to już niewiele mniej niż połowa ankietowanych, podczas gdy jeszcze trzy lata temu znajomość takich osób deklarowała mniej więcej jedna czwarta badanych.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/CBOS