Zamknij

Firma nie płaci kontrahentom na czas? Będą kontrole

24.08.2020 10:46
Zatory płatnicze. UOKiK zapowiada kontrole w firmach
fot. Shutterstock/fizkes (ilustracyjne)

Firmy, które nie płacą swoim partnerom biznesowym w terminie mogą spodziewać się kontroli Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów – pisze „Puls Biznesu”.

Zatory płatnicze, to szczególnie w dobie pandemii, powszechny problem w biznesie. Przedsiębiorcy w poszukiwaniu oszczędności często dopiero na szarym końcu na liście obowiązków zapisują zapłatę dla kontrahentów.

Nierzetelne firmy mogą spodziewać się kontroli UOKiK i kar finansowych.

Zatory płatnicze. Będą kontrole i kary finansowe

„Puls Biznesu” przypomina, że od 1 stycznia bieżącego roku obowiązuje nowa ustawa o zwalczaniu zatorów płatniczych. Nowe przepisy oznaczają skrócenie terminów na wywiązanie się z zobowiązań finansowych między przedsiębiorcami, a także nowe kary dla dłużników.

Zobacz także

Nowe przepisy, jak czytamy w dzienniku, już stanowią bat na nierzetelnych płatników. UOKiK wykorzystał nowe narzędzie walki z zatorami płatniczymi i od stycznia 2020 roku wszczął 51 postępowań względem przedsiębiorców zalegających z płatnościami. Zgodnie z obowiązującym prawem, UOKiK może reagować w przypadku, kiedy suma zaległych świadczeń pieniężnych przedsiębiorcy w ciągu 3 kolejnych miesięcy wyniesie co najmniej 5 milionów złotych. Taki próg ustalono dla postępowań wszczynanych do roku 2021. W późniejszych latach działania będą podejmowane, jeśli wartość zaległości przekroczy 2 miliony złotych.

Jak czytamy w dzienniku, kar i kontroli przybędzie. Do końca roku szef UOKiK zamierza wszcząć 100 kolejnych postępowań.

Zobacz także

Cytowany w gazecie prezes UOKiK Tomasz Chróstny stwierdza, że „nowe przepisy zdecydowanie poprawią płynność finansową przedsiębiorców". Jak dodał, chodzi głównie o mikro, małe i średnie firmy, które nie płacą innym przedsiębiorcom na czas.

RadioZET.pl/”Puls Biznesu”