Zamknij

Zaszczepieni z dodatkowymi przywilejami. Premie nawet dla dzieci

16.09.2021 08:42
Zaszczepieni z dodatkowymi przywilejami. Premie nawet dla dzieci
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER/EastNews

Przyjęcie szczepienia ma być premiowane - informuje "Rzeczpospolita". Rządzący znaleźli sposób, aby nawet najmłodsi przyjęli substancję uodparniającą na wirusy. Sprawdzamy, na jakich zasadach ma to się odbywać.

Narodowy Program Szczepień to podstawowe narzędzie do walki z COVID-19, które uruchomili rządzący. Politycy podkreślają jednak, że nadal zbyt mała liczba Polaków przyjęła szczepionkę, dlatego stoimy u progu czwartej fali zarazy.

Już w kwietniu 2021 roku pisaliśmy o pomyśle przyznawania premii dla pracowników, którzy przyjmą dawkę substancji ochronnej przed koronawirusem. Wówczas niemiecka sieć Edeka Nord zapowiedziała przyznawanie zatrudnionym bonów zakupowych w zamian za uodpornienie się na wirusa. 

Zaszczepieni z dodatkowymi przywilejami. Premie nawet dla dzieci

Z informacji „Rzeczpospolitej” wynika, że polskie prawo posuwa się o krok dalej. Rodzice podczas rekrutacji do żłobka lub przedszkola podadzą, czy dziecko przyjęło obowiązkowe szczepienia. Premiowane będą osoby, które poddały się temu procesowi.

W trakcie rekrutacji do przedszkola będzie wymagane zaświadczenie. Tak wynika z senackiego projektu nowelizacji ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat trzech oraz prawa oświatowego, którego pierwsze czytanie odbyło się na posiedzeniu sejmowej komisji zdrowia. Projekt ma poparcie rządu

„Rzeczpospolita”

Dziennik informuje, że zasady rekrutacji do publicznych żłobków i klubów dziecięcych są ustalane w statutach. Samorządy będą miały rok na uwzględnienie w nich, że podczas zapisów do placówki będzie brane pod uwagę to, czy dziecko jest zaszczepione. Dzięki nowelizacji prawa oświatowego zaszczepienie będzie kryterium ustawowym podczas rekrutacji do przedszkola.

W maju 2021 roku pisaliśmy również o firmach, które premiują zaszczepionych pracowników. Zarząd Maspex podjął decyzję o wypłacie premii w wysokości 500 zł dla każdego zatrudnionego, który się zaszczepi przeciw COVID-19. Dotyczyło to zarówno akcji w zakładach pracy, jak i pracowników, którzy poddali się temu procesowi po indywidualnym wyznaczeniu terminu w ramach Narodowego Programu Szczepień.

Miejsce w przedszkolu po przyjęciu szczepionki

Tymczasem według „Rz”, obecnie tylko niektóre gminy zdecydowały się na wprowadzenie kryterium szczepionkowego podczas rekrutacji do przedszkola czy żłobka. "Rodzice skarżyli się do sądów administracyjnych, ale te z reguły przyznawały rację gminom – miały prawo zbierać informacje o szczepieniach i premiować dzieci, które je przyjęły. Nie powinny jednak wymagać od rodziców przedkładania zaświadczeń, bo lekarze nie mają podstaw, by je wydać".

Od września 2017 r. gminy muszą zapewniać miejsce w przedszkolach wszystkim dzieciom w wieku od trzech do sześciu lat, jeśli rodzice chcą zapisać je do placówki. W publicznych przedszkolach nie zawsze starcza jednak miejsc. Zaszczepienie będzie więc mogło zaważyć na tym, czy dziecko dostanie się do wybranej przez rodzica placówki. Wymóg przedkładania informacji o szczepieniu nie będzie dotyczył sześciolatków objętych obowiązkowym wychowaniem przedszkolnym, czyli zapisywanych do tzw. zerówki.

RadioZET.pl/PAP/Rzeczpospolita