Zamknij

Zasiłki z ZUS. Urząd ponownie przeliczy świadczenia

20.10.2020 12:37
ZUS - ponowne przeliczenie zasiłków
fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER/East News

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął przyjmowanie wniosków o ponowne przeliczenie zasiłków macierzyńskich i chorobowych. Świadczenia te zostały obniżone ze względu na krótsze godziny pracy.

Zasiłki z ZUS będą wyrównane. Ubezpieczeni, którzy w okresie pandemii ubiegali się o zasiłek chorobowy lub macierzyński podczas skróconego czasu pracy otrzymali skromniejsze przelewy z ZUS.

Rząd poprawił jednak zapisy w paradoksalnie niekorzystnej dla pracowników tarczy antykryzysowej, a ZUS wypłaci ubezpieczonym wyrównania.

Zasiłek chorobowy i macierzyński. Będzie wyrównanie z ZUS

Zasiłki z ZUS wypłacane są w wysokości zależnej od wymiaru czasu pracy. W dobie pandemii wielu pracodawców zdecydowało się na obcięcie pensji i godzin pracy zatrudnionym.

Efekt? Pobierane w tym czasie zasiłki chorobowe lub macierzyńskie były niższe niż przy pełnym wymiarze czasu pracy. Rząd poprawił jednak niekorzystne dla pracowników przepisy, dzięki czemu ubezpieczeni mogą ubiegać się o wyrównanie.

Zobacz także

9 października weszła w życie zmiana przepisów, która naprawia tę sytuację. Jak przypomina ZUS, niższe zasiłki, obliczone na podstawie wynagrodzenia obniżonego w związku z COVID-19, można teraz na nowo przeliczyć z zastosowaniem wynagrodzenia, które obowiązywało przed zmianą czasu pracy. Świadczenie będzie policzone tak jak wcześniejsze – sprzed zmniejszenia etatu.

ZUS poinformował, że można już składać wniosków o przeliczenie obniżonych zasiłków macierzyńskich, opiekuńczych i chorobowych. Ponowne przeliczenie dotyczy osób, którym pracodawcy na podstawie tarczy antykryzysowej obniżyli wymiar czasu pracy lub wprowadzili mniej korzystne warunki zatrudnienia w okresie pobierania zasiłku. Przeliczenie jest możliwe, jeśli między okresami pobierania wcześniejszego i kolejnego zasiłku nie było przerwy albo gdy ta przerwa była krótsza niż trzy miesiące kalendarzowe.

Zobacz także

Jak złożyć wniosek do ZUS?

Urząd poinformował, że taki wniosek można złożyć w urzędzie lub u pracodawcy, który z kolei przekaże dokument do ZUS. Jak czytamy w komunikacie, nie ma jednolitego wniosku o ponowne przeliczenie zasiłków. Wystarczy, żeby świadczeniobiorca napisał, że występuje o przeliczenie wcześniej wypłaconego zasiłku, niższego w związku z obniżonym wymiarem czasu pracy.

Ubezpieczeni będący płatnicami mogą przesłać taki wniosek przez internet, za pomocą Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Pracodawcy odprowadzający składki za pracowników powinni przygotować dla ZUS informację, że zmniejszenie etatu zatrudnionego nastąpiło na podstawie przepisów ustawy antycovidowej.

RadioZET.pl/PAP