Zamknij

Zasiłki rodzinne zamrożone na trzy lata. Przez 500 plus

09.06.2021 16:03
składanie wniosku o 500 plus
fot. Anna Golaszewska/East News

Dzięki 500 plus polskim rodzinom żyje się tak dobrze, że inne zasiłki i świadczenia w zasadzie nie są potrzebne – uważa rząd. Z tego powodu przez następne trzy lata nie będą one podlegać waloryzacji, z roku na rok tracąc na wartości z powodu inflacji.

500 plus to najważniejsze świadczenie dla obozu rządzącego. Pieniądze wypłacane na dzieci miały uratować Polskę przed katastrofą demograficzną i postępującą depopulacją. W tym aspekcie jednak 500 plus całkowicie zawiodło – w Polsce rodzi się obecnie mniej dzieci, niż przed wprowadzeniem świadczenia w 2016 roku.

Bezwarunkowe wsparcie rodziców z dziećmi przyćmiło inne świadczenia rodzinne. Ostatni raz waloryzacja zasiłków przeprowadzona była w 2015 roku. Według planów rządu przedstawionych Radzie Dialogu Społecznego, wysokość świadczeń ma zostać zamrożona na kolejne trzy lata, do 10 października 2024 roku.

Świadczenia rodzinne bez podwyżek przez trzy lata. Rząd uważa, że wystarczy 500 plus

Rząd zdradził swoje plany dotyczące wysokości zasiłków rodzinnych przekazując założenia dotyczące średniorocznych wskaźników wzrostu wynagrodzeń Radzie Dialogu Społecznego. Z projektu wynika, że waloryzacji świadczeń nie będzie przez najbliższe trzy lata.

Na podwyżki w 2022 roku nie mają co liczyć także pracownicy budżetówki, a wskaźnik waloryzacji emerytur ma być w przyszłym roku niższy, niż spodziewana inflacja. Te faktyczne obniżki ma ukryć Polski Ład, wprowadzając kwotę wolną od podatku dochodowego w wysokości 30 000 zł.

Dzięki temu od takiej samej kwoty brutto pobierany będzie niższy podatek, płaca netto więc wzrośnie, mimo faktycznego obniżenia wartości wypłaty o inflację.

Jako argumenty za zamrożeniem wysokości zasiłków rodzinnych rząd podał 500 plus, które miało „wyraźnie poprawić sytuację materialną polskich rodzin”. Wskazano także na wzrost najniższego i przeciętnego wynagrodzenia.

Brak waloryzacji ustawicznie obniża realną wartość świadczeń. 500 plus wypłacane w 2021 roku przez inflację ma taką samą siłę nabywczą, jak 448 zł w 2016 roku.

RadioZET.pl/Dziennik Gazeta Prawna/next.gazeta.pl