Zamknij

Zasiłek pogrzebowy wzrośnie? „4 tysiące to za mało”

01.03.2021 11:11
Zasiłek pogrzebowy w górę?
fot. Eugen Thome/shutterstock (ilustracyjne)

O potrzebie zwiększenia kwoty zasiłku pogrzebowego pisze już sama branża, która przyznaje, że ceny pochówku poszły w górę. Zdaniem przedsiębiorców, ZUS powinien wypłacać dwa razy wyższe świadczenie.

Zasiłek pogrzebowy w kwocie 4 tys. złotych już od dawna nie rekompensuje kosztów, które rodzina ponosi przy zorganizowaniu pogrzebu bliskiej osoby.

Na rosnące ceny usług pogrzebowych wskazuje sama branża, która apeluje, by wypłacany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych zasiłek był adekwatny do ponoszonych wydatków.

Zasiłek pogrzebowy wzrośnie? Na wysokich cenach zyskuje szara strefa

Polska Izba Branży Pogrzebowej w rozmowie z agencją Newseria apeluje, by rząd podniósł kwotę zasiłku pogrzebowego. - 4 tys. zł wystarcza na wszystkie usługi związane z pochówkiem świadczone przez firmę pogrzebową, ale problem pojawia się w przypadku opłaty za miejsce grzebalne. W dużych miastach, takich jak Warszawa, Kraków czy Gdańsk, jest ona kilkukrotnie wyższa niż zasiłek pogrzebowy – mówi Robert Czyżak, prezes Polskiej Izby Branży Pogrzebowej.

Zdaniem przedsiębiorców świadczenie powinno urosnąć przynajmniej dwukrotnie. Newseria powołuje się na analizę FPP i CALPE w sprawie kosztów pogrzebu. Z danych wynika, że od stycznia 2015 roku do maja 2020 roku koszty pogrzebów wzrosły o ponad 14 proc.

Zdaniem ekspertów wysokie koszty pogrzebów prowadzą do rozszerzania się szarej strefy. Robert Czyżak wycenia straty dla budżetu z tytułu nielegalnie działających firm na nawet 900 mln zł rocznie. Oszuści działający na lewo wykorzystują wzrost cen na rynku i oferują konkurencyjne oferty bez rejestrowania firmy, wnoszenia podatków i innych opłat z tytułu takiej działalności.

Ekspert zaznacza, że pandemia jedynie uwypukliła problemy, z którymi branża mierzy się od lat. Jego zdaniem należy uregulować przepisy dotyczące kontroli firm funeralnych. Ta miałaby polegać na wydawaniu firmom zezwoleń na prowadzenie działalności gospodarczej.

Zezwolenie mogłyby otrzymać tylko takie firmy, które posiadałyby odpowiednie zaplecze techniczne, minimum dwa karawany pogrzebowe i co najmniej czterech pracowników. Obecnie na rynku działają firmy jednoosobowe, które nie mają możliwości zorganizowania ceremonii pogrzebowych, a mimo to mają to w swojej ofercie 

Robert Czyżak

– Teraz często zdarza się tak, że takie firmy również odbierają zwłoki osób, które zmarły na COVID, nie w szpitalu, ale z domów prywatnych. Ze względu na to, że zatrudniają one przypadkowe osoby do pomocy, często w żaden sposób nieprzeszkolone, niezabezpieczone, transmisja wirusa jest według naszej oceny dużo wyższa i nad tym w tej chwili nikt nie ma kontroli –  dodaje przedstawiciel branży w rozmowie z Newserią.

O wyższe świadczenie od miesięcy w Sejmie walczy reprezentant Lewicy Adrian Zandberg. Polityk wraca uwagę, że świadczenie to od lat nie było waloryzowane i proponuje, by ZUS wypłacał rodzinie zmarłych przynajmniej 7 tys. zł na poczet zorganizowania pochówku.

Przypomnijmy, że zasiłek pogrzebowy przed 2011 wynosił 6400 zł, po czym został zredukowany do kwoty 4000 złotych.

 „Dziesięć lat temu Donald Tusk uciął zasiłek pogrzebowy. Od tamtej pory ta kwota stoi w miejscu, chociaż ceny rosły. Trzeba to naprawić. Proponujemy, żeby zasiłek pogrzebowy był podwyższany co roku, tak jak emerytury czy renty. Zróbmy to po ludzku!” –  napisał Adrian Zandberg na Twitterze.

RadioZET.pl/Newseria.pl