Zamknij

Zasiłek i świadczenie pielęgnacyjne. Będą kolejne podwyżki

06.11.2019 11:12
Zasiłek pielęgnacyjny i świadczenie pielęgnacyjne. Podwyżki 2019/2020
fot. Shutterstock/im_coco (ilustracyjne)

Od 1 listopada 2019 roku kwota zasiłku pielęgnacyjnego wzrosła. Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej zapowiedziało także podwyżkę świadczenia pielęgnacyjnego od stycznia przyszłego roku.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Zasiłek pielęgnacyjny wzrósł do kwoty 215,84 złotych. Do 1 listopada wynosił on 184,42 złotych. Jak dodaje ministerstwo pracy, kwota zasiłku musiała wzrosnąć „po kilkunastu latach zaniedbań”.

Pierwszy wzrost wysokości zasiłku pielęgnacyjnego miał miejsce 1 września 2006 r. Wzrósł wówczas ze 144 złotych do 153 złotych. Kolejny wzrost – do 184,42 złotych – to listopad 2018 r. To my pierwszy raz od ponad 12 lat podwyższyliśmy wysokość zasiłku pielęgnacyjnego. W sumie po kilkunastu latach zaniedbań w tym zakresie świadczenie wzrosło o 62,84 złotych, czyli o około 40 procent.

– podkreśla minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa.

Zobacz także

Resort pracy zapowiada też podwyżkę świadczenia pielęgnacyjnego. Kwota świadczenia jest co roku waloryzowana o wskaźnik wzrostu płacy minimalnej. I tak od 1 stycznia 2020 roku świadczenie pielęgnacyjne wzrośnie do 1830 zł miesięcznie. Dziś wynosi ono 1583 złote.

Dzięki rekordowemu wzrostowi płacy minimalnej od 1 stycznia 2020 roku znacznie wzrośnie również wysokość świadczenia pielęgnacyjnego. W kolejnych latach kwoty te będą odpowiednio wyższe. To bardzo ważne, by osoby, które poświęcają się opiece nad niepełnosprawnym dzieckiem, miały szansę na lepszą jakość życia.

– wskazuje minister Bożena Borys-Szopa.

Zasiłek pielęgnacyjny. Komu przysługuje?

Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje niepełnosprawnym dzieciom, osobie niepełnosprawnej powyżej 16. roku (pod warunkiem, że niepełnosprawność powstała przed 21. rokiem życia) oraz osobom powyżej 75. roku życia, o ile nie otrzymują dodatku pielęgnacyjnego.

Świadczenie pielęgnacyjne. Dla kogo?

Świadczenie pielęgnacyjne z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej przysługuje rodzinie lub faktycznemu opiekunowi osoby niepełnosprawnej. Opiekunowie mogą ubiegać się o nie, jeżeli nie podejmują lub rezygnują z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o niepełnosprawności.

Zobacz także

Zgodnie z obowiązującymi przepisami jest jeszcze jeden warunek. Świadczenie przysługuje, jeśli niepełnosprawność osoby wymagającej opieki powstała do 18. roku życia lub 25. – jeśli nadal się uczy.

 

RadioZET.pl/MRPiPS