Oceń
Od 1 listopada 2019 roku kwota zasiłku pielęgnacyjnego wzrosła. Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej zapowiedziało także podwyżkę świadczenia pielęgnacyjnego od stycznia przyszłego roku.
Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin
Zasiłek pielęgnacyjny wzrósł do kwoty 215,84 złotych. Do 1 listopada wynosił on 184,42 złotych. Jak dodaje ministerstwo pracy, kwota zasiłku musiała wzrosnąć „po kilkunastu latach zaniedbań”.
Pierwszy wzrost wysokości zasiłku pielęgnacyjnego miał miejsce 1 września 2006 r. Wzrósł wówczas ze 144 złotych do 153 złotych. Kolejny wzrost – do 184,42 złotych – to listopad 2018 r. To my pierwszy raz od ponad 12 lat podwyższyliśmy wysokość zasiłku pielęgnacyjnego. W sumie po kilkunastu latach zaniedbań w tym zakresie świadczenie wzrosło o 62,84 złotych, czyli o około 40 procent.
Resort pracy zapowiada też podwyżkę świadczenia pielęgnacyjnego. Kwota świadczenia jest co roku waloryzowana o wskaźnik wzrostu płacy minimalnej. I tak od 1 stycznia 2020 roku świadczenie pielęgnacyjne wzrośnie do 1830 zł miesięcznie. Dziś wynosi ono 1583 złote.
Dzięki rekordowemu wzrostowi płacy minimalnej od 1 stycznia 2020 roku znacznie wzrośnie również wysokość świadczenia pielęgnacyjnego. W kolejnych latach kwoty te będą odpowiednio wyższe. To bardzo ważne, by osoby, które poświęcają się opiece nad niepełnosprawnym dzieckiem, miały szansę na lepszą jakość życia.
Zasiłek pielęgnacyjny. Komu przysługuje?
Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje niepełnosprawnym dzieciom, osobie niepełnosprawnej powyżej 16. roku (pod warunkiem, że niepełnosprawność powstała przed 21. rokiem życia) oraz osobom powyżej 75. roku życia, o ile nie otrzymują dodatku pielęgnacyjnego.
Świadczenie pielęgnacyjne. Dla kogo?
Świadczenie pielęgnacyjne z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej przysługuje rodzinie lub faktycznemu opiekunowi osoby niepełnosprawnej. Opiekunowie mogą ubiegać się o nie, jeżeli nie podejmują lub rezygnują z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o niepełnosprawności.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami jest jeszcze jeden warunek. Świadczenie przysługuje, jeśli niepełnosprawność osoby wymagającej opieki powstała do 18. roku życia lub 25. – jeśli nadal się uczy.
RadioZET.pl/MRPiPS
Oceń artykuł
