Zamknij

Dodatkowy zasiłek dla wybranych. Kto może z niego skorzystać?

16.03.2020 12:48
Koronawirus. ZUS. Zasiłek opiekuńczy na dziecko
fot. Shutterstock/Littlekidmoment (ilustracyjne)

Rodzice dzieci poniżej 8. roku życia, które dotąd nie chodziły do żłobka lub przedszkola nie skorzystają z dodatkowego zasiłku opiekuńczego wynikającego ze specustawy o koronawirusie.

  Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Nasza czytelnika opisała problem opieki nad dzieckiem poniżej 8. roku życia. We wiadomości przesłanej do redakcji Radiazet.pl opisała, że ma trójkę dzieci: jedno ma 3 lata, pozostała dwójka skończyła już 8 lat. Młodsze dziecko dotąd pozostawało pod opieką dziadków. Ci jednak nie mogą opiekować się wnukiem ze względu na ryzyko zachorowania w dobie koronawirusa.

Każdy z rodziców pracuje i nie może skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego z dwóch powodów. Po pierwsze dlatego, że młodsze dziecko dotąd nie chodziło do przedszkola ani żłobka, a dodatkowe świadczenie przyznawane jest z powodu zamknięcia takiej placówki. Po drugie: starsze dzieci ukończyły już 8 lat, więc co do zasady, rodzice nie mogą skorzystać z dodatkowego zasiłku.

Co powinni zrobić w takiej sytuacji? Zapytaliśmy o to Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Zasady

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje osobie ubezpieczonej na czas opieki nad dzieckiem do lat 8 w związku z zamknięciem żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły z powodu COVID-19. Nie przysługuje zatem rodzicom dzieci, które do takich placówek nie uczęszczały.

Aby skorzystać z takiego zasiłku należy złożyć wniosek u pracodawcy lub – w przypadku własnej działalności – w ZUS.

Można to zrobić także przez internet. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje od 12 do 25 marca, czyli w okresie zamknięcia szkół z powodu koronawirusa. Co istotne, okres wypłaty dodatkowego zasiłku opiekuńczego (14 dni) nie wlicza się do ogólnego limitu 60 dni, które przysługują na opiekę nad dzieckiem do lat 14.

Rodzice dziecka, które nie uczęszczało do przedszkola lub żłobka rzeczywiście nie skorzystają z dodatkowego zasiłku podobnie jak rodzice dzieci powyżej 8. roku życia. Pamiętajmy jednak, że mogą oni skorzystać z zasiłku opiekuńczego na dotychczasowych zasadach 

– wyjaśnia rzecznik prasowy Centrali ZUS, Paweł Żebrowski

Zasiłek opiekuńczy na dzieci, które nie uczęszczały do żłobka lub przedszkola

Rodzice w powyższej sytuacji mogą wnioskować o zasiłek opiekuńczy w związku z opieką nad dzieckiem do 8. roku życia na dotychczasowych zasadach. Taki zasiłek przysługuje rodzicom, którzy wzięli wolne by opiekować się dzieckiem np. z powodu konieczność jego izolacji z powodu podejrzenia o nosicielstwo choroby zakaźnej.

Zobacz także

Zasiłek ten w odróżnieniu do dodatkowego zasiłku dla rodziców w związku z koronawirusem, wlicza się do 60-dniowego okresu zasiłkowego. Takie świadczenie przysługuje nie dłużej niż 60 dni w roku w przypadku opieki nad zdrowym dzieckiem do lat 8.

Miesięczny zasiłek opiekuńczy wynosi 80 procent podstawy wymiaru zasiłku. Zaś podstawę wymiaru zasiłku dla pracownika stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone w ciągu ostatniego roku. Wniosek o taki zasiłek powinno się złożyć za pośrednictwem druku Z-15A (druk załączamy poniżej) 

Apel rodziców: dodatkowy zasiłek opiekuńczy także dla starszych dzieci

Internauci, rodzice, a także Rzecznik Praw Dziecka szybko dopatrzyli się luk w specustawie o koronawirusie. Chodzi o nowy zasiłek opiekuńczy, który z grona beneficjentów wyklucza rodziców dzieci, które ukończyły 8 lat. Czy rząd zdecyduje się na nowelizację ustawy?

Po konsultacjach, na razie zasiłek będzie wypłacany rodzicom dzieci do 8 roku życia. Rząd cały czas analizuje, na bieżąco, wszystkie rozwiązania. Gdy dokonywane będą zmiany, ministerstwo natychmiast o nich poinformuje  

– czytamy we wpisie Jadwigi Emilewicz na Twitterze

Zwróciliśmy się do ZUS i Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej z pytaniem o ewentualne zmiany w zasadach przyznawania dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Czekamy na odpowiedź w tej sprawie.

RadioZET.pl