Zamknij

Koniec dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Ile świadczeń wypłacono?

23.07.2020 14:18
Zasiłek opiekuńczy. Resort pracy podsumowuje, ile świadczeń wypłacono
fot. Shutterstock/Dragana Gordic (ilustracyjne)

Wypłaty dodatkowego zasiłku opiekuńczego dobiegają końca. Świadczenie przysługuje rodzicom do 26 lipca i nic nie wskazuje na to, by mogło być wypłacane po tym terminie. Tymczasem resort pracy podsumowuje, ile zasiłków wypłacono.

Wypłata dodatkowego zasiłku opiekuńczego została przedłużona do 26 lipca 2020 roku. Nowe świadczenie wprowadzono z myślą o rodzicach, którzy ze względu na pandemię koronawirusa nie wysłali dzieci do szkół i przedszkoli.

Czy zasiłek opiekuńczy będzie wypłacany także po 26 lipca? Już przy okazji ostatniego wydłużenia terminu wypłat szefowa Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej mówiła, że resort nie wydłuży kolejny raz wypłat. Jej słowa dla portalu Money.pl potwierdziła szefowa ZUS.

Zasiłek opiekuńczy. Ile świadczeń wypłacono?

Szefowa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska w rozmowie z Money.pl mówiła, że zasiłek opiekuńczy „wyczerpał się”.

W lipcu wykorzystanie zasiłku jest niewielkie, uprawnieni są na wakacjach, urlopach. Więc nie są spełnione te przesłanki braku opieki nad dziećmi do 8 roku życia. Myślę, że to już się wyczerpało, z punktu widzenia uprawnień rodziców czy opiekunów 

– mówiła szefowa ZUS

Tymczasem resort pracy podsumował wypłatę świadczeń. W odpowiedzi na zapytanie poselskie posłanki Aleksandry Gajewskiej wiceminister pracy Stanisław Szwed poinformował, ile zasiłków wypłacono do tej pory.

Zobacz także

Przedstawiciel resortu przypomniał, że zasiłek opiekuńczy został wprowadzony po to, by umożliwić rodzicom zapewnienie opieki dzieciom w wieku do lat 8 oraz starszym dzieciom niepełnosprawnym, gdy z powodu pandemii zamknięta została placówka, do której dziecko uczęszcza lub w sytuacji, gdy opieki nad dzieckiem nie mogła sprawować niania.

Stanisław Szwed poinformował, że do 14 lipca 2020 roku ZUS pozytywnie rozpatrzył ponad 960 tysięcy wniosków i wypłacił rodzicom świadczenia na kwotę łączną 643 mln złotych. Od 9 marca do urzędu wpłynęło ponad milion wniosków o dodatkowy zasiłek opiekuńczy.

Zobacz także

Wnioski do ZUS napływały już w lutym. Suma wszystkich wniosków o różne świadczenia z urzędu, w tym o zasiłek opiekuńczy, przekroczyła wówczas 397 tysięcy, a w kolejnym miesiącu już 581 tysięcy. Rekord padł w kwietniu, kiedy do ZUS wpłynęło prawie milion wniosków – 974 tysiące. W maju złożono 876 tysięcy wniosków, a w czerwcu 624 tysiące.

Chciałbym zapewnić, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpatrując wnioski o świadczenia, w tym o świadczenia z ubezpieczenia chorobowego, mając na uwadze trudną sytuację w jakiej znaleźli się świadczeniobiorcy, dokłada wszelkich starań, aby świadczenia były wypłacane najszybciej, jak to jest możliwe

– zapewnił Szwed w odpowiedzi na zapytanie poselskie

Szwed dodał, że nie zawsze dłuższe oczekiwanie na wypłatę zasiłku wynika z przyczyn leżących po stronie urzędu. Często jest to związane z niekompletną dokumentacją i koniecznością jej pozyskania od ubezpieczonych lub ich płatników składek.

RadioZET.pl