Zamknij

Od poniedziałku zamknięte żłobki i przedszkola. Co z zasiłkiem?

26.03.2021 15:04
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy
fot. Wojtek Laski/East News

Zakażeń przybywa, przez co rząd zdecydował się na zaostrzenie restrykcji. Od poniedziałku 29 marca żłobki i przedszkola będą zamknięte, zaś rodzice będą mogli skorzystać z ekstra zasiłku.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy znów obciąży Fundusz Ubezpieczeń Społecznych. Rząd zdecydował się na zamknięcie żłobków i przedszkoli, przez co niektórzy rodzice będą musieli poświęcić pracę na rzecz opieki nad dzieckiem.

Rekompensatą będzie wprowadzony w ubiegłym roku dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Przez ostatnie tygodnie świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych pobierali jedynie rodzice najmłodszych dzieci ze szkół podstawowych. Zajęcia przedszkolne odbywały się stacjonarnie.

Zamknięcie przedszkoli i żłobków. Są wyjątki

- Ze względu na bezpieczeństwo dzieci i rodziców, zamknięte zostaną żłobki i przedszkola – poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski podczas konferencji prasowej.

Placówki te będą zamknięte od najbliższego poniedziałku (29 marca). Wyjątkiem będzie sprawowanie opieki nad dziećmi pracowników medycznych i służb porządkowych. Co to oznacza? Medycy, żołnierze, funkcjonariusze policji czy straży pożarnej nadal będą mogli pozostawić dziecko w przedszkolu czy w żłobku. Pozostali rodzice nie zostaną bez pomocy. Rekompensatą za konieczność wzięcia urlopu opiekuńczego będzie ekstra zasiłek.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Do kiedy wypłaty?

 - W związku z sytuacją epidemiczną i obowiązującymi obostrzeniami dodatkowy zasiłek opiekuńczy zostanie wydłużony o kolejne dwa tygodnie – do 11 kwietnia – przekazała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Do tej pory rodzice ośmiolatków i młodszych dzieci mogli liczyć na dodatkowe środki do 28 marca.

Taki zasiłek wypłacany jest za okres, na jaki zostały zamknięte żłobki, kluby dziecięce, przedszkola, szkoły, placówki pobytu dziennego i inne placówki lub w związku z niemożnością sprawowania opieki przez nianie lub opiekunów dziennych z powodu COVID-19. Można się o niego starać również w razie ograniczonego otwarcia takich placówek.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Kto skorzysta?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przeznaczony jest zarówno na opiekę nad dziećmi do 8 lat, jak i starszymi dziećmi z odpowiednim orzeczeniem o niepełnosprawności.

Miesięczny zasiłek opiekuńczy wynosi 80 proc. wynagrodzenia. Wypłaca się go za każdy dzień, w którym sprawowana jest opieka, również za dni ustawowo wolne od pracy. Co ważne, świadczenie to nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach.

RadioZET.pl/PAP