Zamknij

Co z zasiłkiem opiekuńczym po 24 maja?

14.05.2020 10:07
Zasiłek opiekuńczy z powodu koronawirusa. Do kiedy?
fot. Studio Romantic/Shutterstock (ilustracyjne)

Od 25 maja uczniowie klas I-III szkół podstawowych mogą wrócić do szkół na zajęcia opiekuńczo-wychowawcze. W takim razie co dalej z zasiłkiem opiekuńczym, który przysługuje rodzicom dzieci do lat 8.? 

Zasiłek opiekuńczy wypłacany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) przysługuje od 11 marca, kiedy rząd zdecydował o zamknięciu szkół do odwołania. Powodem było ograniczenie zakażeń koronawirusa. Podczas środowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki ogłosił kolejny etap luzowania obostrzeń w gospodarce oraz edukacji.

W związku z tym od poniedziałku 25 maja szkoły podstawowe mają udostępnić dla uczniów klas I-III zajęcia opiekuńczo-wychowawcze. Jak wyjaśniła strona rządowa GOV.pl, takie zajęcia będzie można łączyć z zajęciami dydaktycznymi. Utrzymany został obowiązek realizowania podstawy programowej. W zależności od sytuacji w danej szkole dyrektor zdecyduje, czy będzie to kształcenie w formie stacjonarnej czy z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość. 

Czy to oznacza, że dodatkowy zasiłek opiekuńczy przestanie być wypłacany z ZUS-u?

Zasiłek opiekuńczy. Co dalej?

Do sprawy odniósł się w środę premier Morawiecki. 

Zobacz także

Zasiłek opiekuńczy będzie wypłacany nadal, także do wszystkich osób, które będą musiały pozostać w domach po 24 maja czy 1 czerwca, w zależności od tego jak te kolejne etapy będą wyglądały. Zasiłek opiekuńczy będzie dostępny dla wszystkich tych osób

Mateusz Morawiecki

Podkreślił, że rząd daje wolność i swobodę podjęcia decyzji rodzicom, "czy chcą lub muszą posłać swoje dzieci na zajęcia opiekuńczo-dydaktyczne", dostępne w szkołach od 25 maja. 

Aby otrzymać dodatkowy zasiłek opiekuńczy wystarczy złożyć u swojego płatnika składek, np. pracodawcy, zleceniodawcy oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem. Oświadczenie to jest jednocześnie wnioskiem o dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Przysługuje on również rodzicom dzieci z niepełnosprawnościami.

Zobacz także

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy jest wypłacany bez względu na normalny 60-dniowy zasiłek opiekuńczy.

Osoby prowadzące działalność pozarolniczą składają oświadczenie w ZUS. Oświadczenie można złożyć w dowolnym momencie, ale trzeba je złożyć, bo bez niego ZUS albo płatnik składek nie wypłaci zasiłku. Wnioski można składać drogą tradycyjnie w jednym z oddziałów ZUS-u lub przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE ZUS).

Zasiłek opiekuńczy wynosi 80 procent podstawy wymiaru zasiłku. Podstawą do jego naliczenia jest średnia pensja z ostatnich 12 miesięcy. 

RadioZET.pl