Zamknij

Zasiłek opiekuńczy po nowemu. Jakie zmiany wprowadził rząd?

03.11.2020 09:14
Zasiłek opiekuńczy. Są zmiany w rządowym rozporządzeniu
fot. Nina Buday/Shutterstock (ilustracyjne)

Zasiłek opiekuńczy na kwarantannie będzie przyznawany na nowych zasadach. W poniedziałek wieczorem opublikowano rządowe rozporządzenie w tej sprawie.

Zasiłek opiekuńczy ma wspomóc rodziców, którzy muszą zapewnić pomoc dla chorego dziecka. W poniedziałek wieczorem w Dzienniku Ustaw opublikowano zasady przyzwania świadczenia, jeśli osoba wnioskująca znajduje się na kwarantannie lub izolacji.

Zgodnie z opublikowanym w poniedziałek rozporządzeniem "podstawą do wypłaty zasiłku opiekuńczego (...) jest złożone przez ubezpieczonego oświadczenie o konieczności opieki nad dzieckiem lub członkiem rodziny, (...) poddanych obowiązkowej kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych".

Zasiłek opiekuńczy na nowych zasadach

Chodzi o zasiłek opiekuńczy przysługujący ubezpieczonemu zwolnionemu od wykonywania pracy z powodu m.in. konieczności osobistego sprawowania opieki nad chorym dzieckiem w wieku do ukończenia 14 lat, chorym dzieckiem legitymującym się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji do ukończenia 18 lat.

Zobacz także

Jak napisano w rozporządzaniu, oświadczenie powinno zawierać odpowiednie dane oraz podpis ubezpieczonego. "Pracodawca albo podmiot obowiązany (...), może wystąpić do organu Państwowej Inspekcji Sanitarnej o potwierdzenie informacji zawartych w oświadczeniu" - czytamy w rozporządzeniu.

Rozporządzenie wchodzi w życie od wtorku, z wyjątkiem przepisu ws. wypłaty zasiłku opiekuńczego, który wchodzi w życie z dniem ogłoszenia, z mocą od dnia 24 października 2020 r.

Zobacz także

Warto przypomnieć, że powyższe zasady dotyczą zasiłku opiekuńczego na normalnych zasadach. Dodatkowe świadczenie, które było wypłacane wiosną i latem dla rodziców dzieci do lat 8., obecnie nie przysługuje. Powodem jest stacjonarna nauka dzieci w wieku przedszkolnym i w klasach I-III szkoły podstawowej. Starsi uczniowie przeszli na naukę zdalną. 

- Jeżeli zostanie podjęta taka decyzja (o zdalnej nauce dla najmłodszych klas - przyp. red.) to wtedy zostanie przywrócony zasiłek opiekuńczy – podkreśliła pod koniec października Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej. - Teraz na zasadach ogólnych można skorzystać z zasiłku opiekuńczego, ale jeżeli sytuacja będzie zmieniała się, będą nowe obostrzenia wprowadzane, wtedy również poinformujemy, że będzie możliwość wprowadzenia i wprowadzimy taki dodatkowy zasiłek – zapewniła minister w "Poranku Siódma-Dziewiąta".

RadioZET.pl/PAP