Zamknij

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Minister Maląg zdradza szczegóły

27.10.2020 12:20
Czy dodatkowy zasiłek opiekuńczy wróci
fot. adriaticfoto/shutterstock

Rząd deklaruje, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych znów wypłaci rodzicom dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Stanie się tak, gdy młodsze dzieci przejdą na nauczanie zdalne. Nie bez powodu politycy wstrzymują się z tą decyzją.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy był wypłacany podczas wiosennego lockdownu na dzieci do 8. roku życia.

Od poniedziałku 26 października jedynie starsze dzieci uczą się zdalnie, dzięki czemu ZUS nie musi wypłacać antycovidowych zasiłków. Rządzący deklarują jednak, że świadczenia wrócą.

Maląg: gdy młodsze dzieci przejdą na zdalne lekcje, będzie zasiłek

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy to specjalne świadczenie dla opiekunów dzieci, którzy nie mogli posłać ich do żłobka lub przedszkola ze względu na sytuacje epidemiczną. Takie świadczenie jeszcze wiosną przysługiwało na dziecko do 8. roku życia.

Zobacz także

Dziś, u progu kolejnego lockdownu, rząd decyduje o wysłaniu na naukę zdalną jedynie uczniów szkół ponadpodstawowych i dzieci z klas 4-8 szkół podstawowych. Młodsze dzieci, w tym przedszkolaki uczęszczają na zajęcia stacjonarnie. Skąd taka decyzja? Prawdopodobnie jej podstawy są też ekonomiczne. Gdyby rząd wysłał do domów młodsze dzieci, Zakład Ubezpieczeń Społecznych musiałby wypłacić rodzicom specjalne zasiłki opiekuńcze.

O kolejnych wypłatach poinformowała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Szefowa resortu mówiła, że „jeżeli sytuacja będzie się zmieniać, będą wprowadzone kolejne obostrzenia, na naukę zdalną przejdą dzieci młodsze, to przywrócony zostanie dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla rodziców”.

Maląg była gościem rozgłośni katolickiej „Poranek Siódma-Dziewiąta". Pytana o to, czy młodsze dzieci zostaną wysłane na zdalną naukę odpowiedziała, że jeśli tak się stanie, dodatkowy zasiłek opiekuńczy zostanie przywrócony.

Teraz na zasadach ogólnych można skorzystać z zasiłku opiekuńczego, ale jeżeli sytuacja będzie zmieniała się, będą nowe obostrzenia wprowadzane, wtedy również poinformujemy, że będzie możliwość wprowadzenia i wprowadzimy taki dodatkowy zasiłek 

Marlena Maląg

Dodatkowy zasiłek otrzymywali rodzice dzieci do lat 8, którzy poświęcili pracę na rzecz opieki nad dzieckiem. O takie świadczenie mogli ubiegać się także opiekunowie dzieci niepełnosprawnych. Na tych samych zasadach zasiłek przysługiwał ubezpieczonym rodzicom dzieci do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności. Zasiłek adresowany był także do opiekunów dzieci do 18. roku życia, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, oraz które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. Co istotne, okres wypłaty dodatkowego zasiłku opiekuńczego nie wliczał się do ogólnego limitu 60 dni, które przysługują na opiekę nad dzieckiem do lat 14.

RadioZET.pl/PAP