Zamknij

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy z ZUS wstrzymany

27.07.2020 08:02
Zasiłek opiekuńczy z ZUS. Do kiedy? Jest decyzja ministerstwa
fot. Volurol/Shutterstock (ilustracyjne)

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy, który wypłacany był rodzicom dzieci do lat 8. podczas pandemii, został zniesiony. Nie można z niego już korzystać po 26 lipca 2020 roku. Dlaczego?

Zasiłek opiekuńczy wypłacany z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) był jedną z form wsparcia rodziców podczas pandemii koronawirusa i po decyzji o zamknięciu placówek edukacyjnych.

Jego obowiązywanie było przedłużane kilkakrotnie. Ostatni raz przed II turą wyborów prezydenckich, kiedy Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przedłużyło obowiązywanie świadczenia do 26 lipca 2020 roku. 

Zasiłek opiekuńczy z ZUS-u po 26 lipca

Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej w piątkowym komunikacie poinformowało, że "z uwagi na okres wakacyjno-urlopowy oraz istotne zmniejszenie się liczby osób korzystających z dodatkowego zasiłku opiekuńczego, z tego świadczenia rodzice dzieci do 8. roku życia mogą korzystać do dnia 26 lipca".

Zobacz także

Po tym okresie, istnieje jednak nadal możliwość korzystania z zasiłku opiekuńczego przyznawanego zgodnie z przepisami ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.

Resort przypominał, że w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, a także w przypadku choroby niani, z którą rodzice mają zawartą umowę lub opiekuna dziennego – zasiłek opiekuńczy przysługuje ubezpieczonemu rodzicowi dziecka do lat 8 przez łączny okres 60 dni w roku (na wszystkie dzieci).

Zasiłek opiekuńczy w wymiarze 60 dni w roku przysługuje również w przypadku choroby dziecka do ukończenia 14. roku życia.

Zobacz także

W przypadku dzieci niepełnosprawnych, które ukończyły 14 lat, legitymujących się orzeczeniem znacznym stopniu niepełnosprawności lub wymagających opieki w związku z ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji, ten zasiłek, w wymiarze 30 dni, przyznawany jest do 18. roku życia.

Na tych samych zasadach, zasiłek ten przysługuje również m.in. w przypadku, gdy rodzic stale opiekujący się dzieckiem o znacznym stopniu niepełnosprawności lub wymagającym opieki w związku z ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji nie może zapewnić opieki dziecku np. na skutek choroby.

Miesięczny zasiłek opiekuńczy wynosi 80 proc. wynagrodzenia. Wypłaca się go za każdy dzień, w którym sprawowana jest opieka, również za dni ustawowo wolne od pracy.

RadioZET.pl/PAP