Zamknij

Zasiłek opiekuńczy z ZUS-u dopiero w połowie czerwca?

05.06.2020 10:43
Zasiłek opiekuńczy z ZUS-u dopiero w połowie czerwca?
fot. Exit Fotography/Shutterstock (ilustracyjne)

Dopiero po 18 czerwca rodzice dzieci do lat 8. będą miały szansę otrzymać dodatkowy zasiłek opiekuńczy z ZUS-u - alarmował portal Prawo.pl. To problem dla pracodawców, ponieważ nie wiadomo jak rozliczyć okres, kiedy rodzice nie pracowali i nie pobierali zasiłku.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje od połowy marca rodzicom dzieci do lat 8., które nie mogły być od opieką żłobków, przedszkoli czy szkół podczas pandemii koronawirusa. Wystarczyło złożyć wniosek do oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) lub przez internet. 

Kłopot jednak w tym, że z powodu ustawy tzw. tarczy antykryzysowej 3.0 od 25 maja nie ma podstawy prawnej do przyzwania zasiłku na dotychczasowych zasadach. W art. 46 wspomnianej ustawy zapisano, że beneficjentami świadczenia mogą być tylko rodzice dzieci z niepełnosprawnościami.

Zasiłek opiekuńczy z ZUS-u dopiero w połowie czerwca?

Ma to zmienić tzw. tarcza 4.0, którą w czwartek wieczorem uchwalił Sejm. Nowelizacja zakłada, że dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie przysługiwał co najmniej do 28 czerwca, a rząd będzie miał możliwość jego przedłużania w zależności od potrzeb. 

Zobacz także

To jednak daleka droga do wejścia w życie tych przepisów, o czym informował portal Prawo.pl. Z Sejmu ustawa trafiła do Senatu, który ma się nią zająć na najbliższym zaplanowanym posiedzeniu 17-18 czerwca. W tym samym czasie zaplanowano posiedzenie Sejmu. W najszybszym trybie ustawa może trafić na biuro prezydenta 18 lub 19 czerwca.

"Nawet jeśli od razu zostanie opublikowana, to tak naprawdę dopiero od poniedziałku, 22 czerwca działy kadrowo-płacowe będą mogły zacząć rozpatrywać wnioski o dodatkowy zasiłek opiekuńczy rodziców dzieci do lat 8." - podkreślił portal Prawo.pl.

Zamieszanie wokół zasiłku opiekuńczego to kłopot dla rodziców, ale również dla pracodawców. 

Zobacz także

- Dla pracodawców, szczególnie tych, którzy zatrudniają powyżej 20 pracowników ubezpieczonych chorobowo, i którzy sami wypłacają dodatkowy zasiłek opiekuńczy, a dopiero potem rozliczają się z ZUS, zaistniała sytuacja to prawdziwy ból głowy - podkreśliła Magdalena Januszewska, specjalizująca się w prawie pracy, ubezpieczeń i zabezpieczenia społecznego, cytowana przez Prawo.pl.

O ile bowiem przy szybkim procedowaniu ustawy do „uratowania” – od strony rozliczenia – jest wypłata zasiłku za czerwiec, o tyle gorzej jest z końcówką maja, którą pracodawcy powinni już rozliczyć. Wynagrodzenia płacone są w różnych terminach u różnych pracodawców, ale najpóźniej do 10. dnia następnego miesiąca

Magdalena Januszewska

- Jeżeli ubezpieczony wystąpi z wnioskiem o dodatkowy zasiłek opiekuńczy za okres po 24 maja 2020 roku z tytułu sprawowania opieki nad dzieckiem do lat 8, które nie ma orzeczenia o niepełnosprawności, wniosek taki zostanie po wejściu w życie projektowanych przepisów rozpatrzony przez ZUS - podkreślał kilka dni temu Paweł Żebrowski, rzecznik ZUS.

RadioZET.pl/Prawo.pl