Zamknij

Minister pracy potwierdza: zasiłek opiekuńczy do 28 czerwca

02.06.2020 16:08
Zasiłek opiekuńczy wypłacany do 28 czerwca. Jest deklaracja MRPiPS
fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

Szefowa Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej Marlena Maląg potwierdziła, że dodatkowy zasiłek opiekuńczy wypłacany będzie do 28 czerwca.

- Dodatkowy zasiłek opiekuńczy, wypłacany w czasie zamknięcia żłobków, szkół i przedszkoli, zostanie przedłużony do 28 czerwca, poinformowała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg podczas konferencji prasowej w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim.

Minister zastrzegła, że termin ten będzie mógł być wydłużony.

Maląg: zasiłek opiekuńczy do 28 czerwca. Co na to prawo?

- Zasiłki opiekuńcze dla rodziców dzieci do lat 8 będą przedłużone do 28 czerwca - powiedziała Maląg w trakcie konferencji prasowej w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim. Dodała też, że będzie możliwość przedłużenia tego zasiłku. Wątpliwa jest jednak podstawa prawna dla decyzji, którą we wtorek 2 czerwca ogłosiła minister Maląg.

Zobacz także

Zgodnie z obowiązującą już Tarczą 3.0, dostępność do dodatkowego zasiłku opiekuńczego ograniczona jest do rodziców i opiekunów dzieci niepełnosprawnych. Z tego powodu od 25 maja nie ma podstawy prawnej do wypłacania świadczeń.

Tarcza 3.0 - zasiłek opiekuńczy
fot. Dziennik Ustaw

Rzecznik ZUS w rozmowie z portalem RadioZET.pl zapewnił jednak, że nowa, procedowana dziś przez polityków tarcza 4.0 przywraca pierwotne przepisy o zasiłku opiekuńczym. W projekcie ustawy zapisano, że dodatkowy zasiłek opiekuńczy może być wypłacany na dotychczasowych zasadach aż do 28 czerwca 2020 roku.

- Jeżeli ubezpieczony wystąpi z wnioskiem o dodatkowy zasiłek opiekuńczy  za okres po 24 maja 2020 roku z tytułu sprawowania opieki nad dzieckiem do lat 8, które nie ma orzeczenia o niepełnosprawności, wniosek taki zostanie po wejściu w życie projektowanych przepisów rozpatrzony przez ZUS -  mówił Paweł Żebrowski z ZUS.

Więcej na ten temat przeczytasz tutaj>>>

Dla kogo zasiłek opiekuńczy?

Zgodnie z pierwotnymi założeniami, dodatkowy zasiłek opiekuńczy miał przysługiwać rodzicom, którzy zostali w domu by opiekować się dziećmi. Powodem z początku były zamknięte szkoły, jednak dziś rodzice nadal mogą pobierać zasiłek mimo stopniowego ich otwarcia. Takie świadczenie przysługuje jednemu z rodziców, a okres jego pobierania nie zależy od liczby dzieci.

Zobacz także

O takie świadczenie mogą ubiegać się także opiekunowie dzieci niepełnosprawnych. Na tych samych zasadach zasiłek przysługuje ubezpieczonym rodzicom dzieci do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności.

Zasiłek adresowany jest także do opiekunów dzieci do 18. roku życia, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, oraz które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

Zobacz także

Świadczenie przysługuje także rodzicom pełnoletnich osób niepełnosprawnych, którzy w związku z epidemią nie mogą uczęszczać np. do placówek integracyjnych.

Zasiłek opiekuńczy jest wypłacany za każdy dzień sprawowania opieki. Przysługuje on matce lub ojcu dziecka, a wypłacany jest temu z rodziców, który o niego wystąpi. O korzystaniu z zasiłku pracownik powinien poinformować swojego pracodawcę, zleceniobiorca – swojego zleceniodawcę, a osoba prowadząca działalność gospodarczą bezpośrednio do ZUS.

Co istotne, dodatkowego zasiłku nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym, przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach.

RadioZET.pl