Zamknij

Zasiłek to za mało? Co druga mama łączy opiekę nad dzieckiem z pracą

25.05.2020 08:38
Zasiłek opiekuńczy to za mało? Pracujące matki same zajmują się dziećmi
fot. Shutterstock/goodluz (ilustracyjne)

Rodzice, którzy muszą opiekować się dziećmi kosztem własnej pracy mogą skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Ten przysługuje im jednak jeśli ich dziecko nie ma więcej niż 8 lat. Z badań wynika, że co druga mama łączy pracę z domu z opieką nad dzieckiem.

Epidemia koronawirusa i zamknięcie szkół i części przedszkoli to dylemat dla rodzica: zostać z dzieckiem kosztem pracy czy zorganizować opiekę w domu.

Z badań przeprowadzonych na zlecenie Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor wynika, że obecnie połowa mam zmuszona jest sprostać podwójnej roli. Kobiety pracują zdalnie i jednocześnie opiekują się dziećmi.

Koronawirus, opieka nad dzieckiem i praca, czyli podwójna rola mam

Co druga mama łączy opiekę nad dzieckiem z pracą z domu – wynika z raportu BIG InfoMonitor. Autorzy raportu przypominają, że pracujące mamy muszą mierzyć się z kilkoma rolami: opiekunki, nauczycielki, pracownicy, kucharki i sprzątaczki. Jak czytamy w analizie, w takiej sytuacji znalazła się co druga matka i co trzeci ojciec.

Opieka nad dzieckiem a telepraca
fot. BIG InfoMonitor

Z zasiłku opiekuńczego mogą skorzystać rodzice dziecka do 8 lat. Nie każdy też korzysta z pomocy dziadków. W co trzecim domu nie ma takiej możliwości m.in. ze względu na zalecaną izolację osób starszych. Autorzy raportu wskazują też, że co trzecia pracująca mama nie może liczyć na wsparcie partnera.

Zobacz także

Nawał obowiązków przy jednoczesnej pracy zdalnej kobiet niesie za sobą obawy o wydajność w pracy. Cztery na dziesięć kobiet przyznaje, że taka sytuacja jest dla nich stresująca. Pracujące mamy obawiają się, że mniejsze zaangażowanie w pracę może przełożyć się na utratę stanowiska, pogorszenie warunków finansowych czy też zwolnienie.

Z badań wynika jednak, że to nie praca zawodowa w domu jest główną bolączką mam w czasie pandemii. Najwięcej mamie na podwójnym etacie sprawia utrzymanie porządku w domu. Na kolejnych miejscach w rankingu domowych uciążliwości jest wyjście na zakupy, odrabianie lekcji i opieka nad dzieckiem. Dopiero na piątym miejscu jest praca.  

Problemy pracujących mam - raport BIG InfoMonitor
fot. BIG InfoMonitor

RadioZET.pl/BIG InfoMonitor