Zamknij

Zasiłek opiekuńczy także w przypadku zamknięcia żłobków

28.08.2020 14:23
Resort pracy o dodatkowym zasiłku opiekuńczym
fot. PAP/Rafał Guz

- Dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie można pobierać także w przypadku zamknięcia żłobków – zapewniła wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Barbara Socha.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy to świadczenie, które ZUS zaczął wypłacać w kwietniu w związku z zamknięciem szkół, przedszkoli i żłobków.

Szefowa resortu pracy podpisała rozporządzenie, zgodnie z którym dyrektorzy żłobków będą mogli podjąć decyzję o zamknięciu placówki w razie zwiększonego ryzyka zakażenia się koronawirusem. Ministerstwo zapewnia jednak, że wówczas rodzice będą mogli wnioskować do dodatkowy zasiłek opiekuńczy.

Zamknięcie żłobków a dodatkowy zasiłek opiekuńczy

Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Barbara Socha poinformowała podczas konferencji prasowej o nowym rozporządzeniu resortu. Jego szefowa Marlena Maląg podpisała akt, na mocy którego dyrektorzy żłobków będą mogli zamknąć daną placówkę, jeśli taką decyzję uzasadniać będzie sytuacja epidemiologiczna.

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg podpisała rozporządzenie, na mocy którego dyrektorzy żłobków mogą dokonać zamknięcia placówki w całości lub częściowo, po zasięgnięciu opinii lokalnego sanepidu oraz za zgodą organów prowadzących  

– poinformowała wiceminister resortu rodziny

Barbara Socha dodała, że wówczas rodzice i opiekunowie mogą ubiegać się o dodatkowy zasiłek opiekuńczy, który wypłacany będzie od 1 do 20 września.

Minister Marlena Maląg przypomniała o dodatkowych zasadach bezpieczeństwa, jakie muszą zostać zachowane w placówkach tj. żłobki czy przedszkola. GIS zaleca, aby w ośrodkach opieki nad dziećmi do lat 3, w jednej sali przebywało nie więcej niż jedno dziecko na 1,5 mkw.

Zobacz także

Dla kogo dodatkowy zasiłek opiekuńczy?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom dzieci do 8. roku życia, którzy w związku z zamknięciem szkół i przedszkoli wzięli wolne w pracy, by zostać w domu z dziećmi. Takie świadczenie przysługuje jednemu z rodziców, a okres jego pobierania nie zależy od liczby dzieci.

O takie świadczenie mogą ubiegać się także opiekunowie dzieci niepełnosprawnych. Na tych samych zasadach zasiłek przysługuje ubezpieczonym rodzicom dzieci do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności.

Zobacz także

Zasiłek adresowany jest także do opiekunów dzieci do 18. roku życia, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, oraz które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

Świadczenie przysługuje także rodzicom pełnoletnich osób niepełnosprawnych, którzy w związku z epidemią nie mogą uczęszczać  np. do placówek integracyjnych.

RadioZET.pl/PAP