Zamknij

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy z ZUS-u przedłużony

25.06.2020 16:11
Zasiłek opiekuńczy po 28 czerwca. Jest decyzja rządu PiS
fot. Volurol/Shutterstock (ilustracyjne)

Minister rodziny Marlena Maląg poinformowała o dalszych losach dodatkowego zasiłku opiekuńczego, który przysługuje rodzicom dzieci podczas pandemii koronawirusa i ograniczeniu działalności placówek oświatowych. 

Zasiłek opiekuńczy, o który można wnioskować do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), to jedno z narzędzi pomocy dla rodziców podczas pandemii koronawirusa. Jest wypłacany od marca tego roku, kiedy zamknięto szkoły, przedszkola czy żłobki. 

Na podstawie ustawy o tarczy antykryzysowej 4.0, którą we wtorek podpisał prezydent Andrzej Duda, dodatkowy zasiłek został ponownie poszerzony na wszystkich rodziców dzieci do lat 8. Wcześniej po 25 maja nie było podstawy prawnej, aby świadczenie mogło być wypłacane z ZUS-u dla większości rodziców. Co dalej z zasiłkiem opiekuńczym?

Zasiłek opiekuńczy po 28 czerwca. Czy będzie wypłacany?

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg w czwartek poinformowała PAP, że dodatkowy zasiłek opiekuńczy zostanie wydłużony o kolejne 14 dni, czyli do 12 lipca 2020 roku. Zasiłek będzie nadal przysługiwał rodzicom dzieci do 8. roku życia.

Zobacz także

Ważna informacja – podobnie jak do tej pory, jeżeli rodzice lub opiekunowie mimo otwarcia placówki nie będą mogli posłać do niej dziecka, prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego nadal będzie im przysługiwało

Marlena Maląg

Informacja o planowanym wydłużeniu zasiłku została opublikowana również w wykazie prac legislacyjnych rządu.

"Dodatkowy okres zasiłku będzie przysługiwał także ubezpieczonym w związku z niemożnością sprawowania opieki nad dzieckiem przez nianie lub opiekunów dziennych z powodu COVID-19, z powodu czasowego ograniczenia funkcjonowania tych placówek w związku z COVID-19, przez okres niemożności zapewnienia opieki przez te placówki oraz w przypadku podjęcia przez uprawnionych rodziców lub opiekunów decyzji o niekorzystaniu z usług placówek opiekuńczych i dalszym osobistym sprawowaniu opieki, jednak nie dłużej niż do dnia 12 lipca 2020 r.” – czytamy w wykazie prac legislacyjnych rządu.

Zobacz także

Zasiłek opiekuńczy jest wypłacany za każdy dzień sprawowania opieki. Przysługuje on matce lub ojcu dziecka, a wypłacany jest temu z rodziców, który o niego wystąpi. O korzystaniu z zasiłku pracownik powinien poinformować swojego pracodawcę, zleceniobiorca – swojego zleceniodawcę, a osoba prowadząca działalność gospodarczą bezpośrednio do ZUS.

Dodatkowego zasiłku nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym, przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach.

RadioZET.pl/PAP