Zamknij

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy do 28 czerwca - wiceminister rodziny

25.05.2020 14:27
Zasiłek opiekuńczy po 24 maja. Będzie wypłacany jeszcze przez miesiąc
fot. Manu Padilla/Shutterstock (ilustracyjne)

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy ma zostać przedłużony do 28 czerwca. Takie plany rządu przekazał wiceminister rodziny Stanisław Szwed. Wcześniej pojawiły się kontrowersje wokół terminu wypłaty zasiłku.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy to jedno z głównych narzędzi pomocy rządowej dla rodziców, którzy w czasie zamknięcia placówek oświatowych podczas pandemii koronawirusa muszą zajmować się swoimi dziećmi w godzinach pracy. Zgodnie z obowiązującym prawem, rodzice uczniów do lat 8. mogą uzyskać z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) specjalne świadczenie.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) zapewniało, że zasiłek jest dostępny do 14 czerwca. Prawnicy byli innego zdania, ponieważ ustawa nazywana tarczą 3.0 od 25 maja dawała pewność zasiłku tylko dla rodziców dzieci z niepełnosprawnościami. Jak na te wątpliwości zareagował resort rodziny?   

Zasiłek opiekuńczy z ZUS-u. Do kiedy?

Jak poinformował PAP Stanisław Szwed, wiceminister rodziny, trwają prace legislacyjne, aby został przedłużony do 28 czerwca, czyli do końca roku szkolnego.

Zobacz także

Jednocześnie rozporządzenie to daje upoważnienie Radzie Ministrów, aby można było rozszerzyć przyznawanie zasiłku opiekuńczego o kolejne miesiące - w przypadku wakacji chodziłoby o żłobki i przedszkola

Stanisław Szwed

Rozporządzenie ma wejść w życie - jak przekazał wiceszef MRPiPS - z dniem ogłoszenia, z mocą od 25 maja 2020 roku.

Zdaniem Stanisława Szweda, "to rozwiązanie wychodzi naprzeciw oczekiwaniom rodziców, którzy z różnych względów jeszcze nie chcą wysyłać dzieci do przedszkoli czy żłobków".

Rząd umożliwił od 6 maja 2020 roku otwarcie placówek opieki nad najmłodszymi dziećmi – to możliwość, nie obowiązek. Decydują o tym organy założycielskie we współpracy z pracownikami powiatowych służb sanitarnych po przeanalizowaniu sytuacji epidemicznej w regionie i po konsultacji z rodzicami.

Zobacz także

Z kolei od poniedziałku w szkołach podstawowych są organizowane zajęcia dla klas I-III. Jednocześnie nadal ma się odbywać nauka zdalna. Forma zajęć dla uczniów klas I-III ma być uzależniona od warunków epidemicznych panujących na terenie danej gminy, w której szkoła się znajduje oraz od możliwości spełnienia wytycznych Ministra Edukacji, Ministra Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje na dotychczasowych zasadach zarówno dla rodziców i opiekunów dzieci do lat 8 jak i dzieci i osób niepełnosprawnych. Wypłacany jest za każdy dzień sprawowania opieki. Przysługuje on matce lub ojcu dziecka, a wypłacany jest temu z rodziców, który o niego wystąpi. O korzystaniu z zasiłku pracownik powinien poinformować swojego pracodawcę, zleceniobiorca – swojego zleceniodawcę, a osoba prowadząca działalność gospodarczą bezpośrednio do ZUS.

Dodatkowego zasiłku nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym, przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach.

RadioZET.pl/PAP