Zamknij

Czy zasiłek opiekuńczy będzie wypłacany po 24 maja?

20.05.2020 15:48
Zasiłek opiekuńczy po 24 maja tylko dla dzieci z niepełnosprawnościami?
fot. Anastassiya Bezhekeneva/Shutterstock (ilustracyjne)

Portal Prawo.pl podał, że zasiłek opiekuńczy będzie dostępny dla większości rodziców tylko do 24 maja. To stałoby w sprzeczności z zapowiedziami rządzących. Do sprawy odniósł się resort rodziny, pracy i polityki społecznej.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy dostępny jest dla rodziców dzieci do lat 8., którzy z powodu zamknięcia żłobków, przedszkoli i szkół podczas pandemii koronawirusa musieli się zajmować dziećmi w warunkach domowych. O świadczenie można wystąpić do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS).

Okres pobierania świadczenia był przedłużany za każdym razem, gdy rząd ogłaszał przesunięcie zamknięcia placówek oświatowych o kolejne tygodnie.

Zasiłek opiekuńczy tylko do 24 maja?

W środę serwis Prawo.pl podał, że 25 maja rodzice dzieci do lat 8 stracą prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego z powodu zamknięcia żłobka, przedszkola, klubu dziecięcego czy szkoły. Jak wskazano w artykule, prawo do zasiłku zachowają tylko ci, którzy wychowują pociechy z niepełnosprawnościami do 18. roku życia, w tym funkcjonariusze służb i rolnicy.

Zobacz także

Powodem są zmiany ustawowe, które wchodzą w życie właśnie 25 maja.

- Jak wynika z brzmienia nowelizacji przepisów o dodatkowym zasiłku opiekuńczym, które wchodzą w życie 25 maja na podstawie tarczy antykryzysowej 3, uprawnienie do zasiłku zostanie ograniczone ogólnie rzecz biorąc do sprawowania opieki nad dziećmi niepełnoprawnymi, ponieważ nowelizacja usuwa z tych przepisów odesłanie wskazujące na dzieci do lat 8. - przekazał Piotr Nietrzpiel, radca prawny z kancelarii Wojewódka i Wspólnicy, w rozmowie z Prawo.pl.

Mamy pewien rozdźwięk pomiędzy tym, co wynika z przepisów, a stanowiskiem rządzących, gdyż choćby Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zapewnia na swojej stronie o przedłużeniu prawa do dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Wygląda na to, jakby samo ministerstwo zapomniało o zmianie ustawy

Piotr Nietrzpiel

Resort rodziny dementuje

Do sprawy odniosło się Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

W komunikacie przesłanym PAP zapewniło, że zgodnie z obowiązującymi przepisami dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje na dotychczasowych zasadach zarówno dla rodziców i opiekunów dzieci do lat 8 jak i dzieci i osób niepełnosprawnych. Resort przypomniał, że prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego jest przedłużone do 14 czerwca 2020 roku.

"Dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie przysługiwać zarówno w przypadku zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły lub innej placówki, jak również w przypadku niemożności zapewnienia opieki przez wymienione placówki z powodu czasowego ograniczenia ich funkcjonowania w związku z COVID-19, oraz również w przypadku, gdy, ubezpieczony podejmie decyzję o osobistym sprawowaniu opieki nad dzieckiem" – zapewnił resort rodziny.

Zobacz także

Zasiłek opiekuńczy jest wypłacany za każdy dzień sprawowania opieki. Przysługuje on matce lub ojcu dziecka, a wypłacany jest temu z rodziców, który o niego wystąpi. O korzystaniu z zasiłku pracownik powinien poinformować swojego pracodawcę, zleceniobiorca – swojego zleceniodawcę, a osoba prowadząca działalność gospodarczą bezpośrednio do ZUS.

Dodatkowego zasiłku nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym, przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach.

RadioZET.pl/Prawo.pl/PAP