Zamknij

Zasiłek opiekuńczy po 24 maja. List matki 7-latka pokazuje problem

02.06.2020 10:04
Zasiłek opiekuńczy po 24 maja ZUS. List matki 7-latka pokazuje problem
fot. Volurol/Shutterstock (ilustracyjne)

Rodzice dzieci do lat 8. nie kryją irytacji z powodu dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Od 25 maja nie ma podstawy prawnej do jego wypłacania, choć rząd mówi coś zupełnie innego. Co na to ZUS?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy to forma wsparcia dla rodziców, którzy z powodu zamknięcia placówek oświatowych podczas pandemii koronawirusa muszą na własną rękę opiekować się dziećmi w swoich domach. Pieniądze z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) od połowy marca tego roku mogą otrzymać rodzice dzieci do lat 8.

Jednak z powodu ustawy nazywanej tarczą antykryzysową 3.0, nastąpiły formalne zmiany w zasadach przyznawania świadczeń. W art. 46 ustawy ograniczył dostępność dodatkowych zasiłków opiekuńczych tylko dla rodziców dzieci z niepełnosprawnościami. Z tego powodu od 25 maja nie ma podstawy prawnej do wypłacania świadczeń.

Zasiłek opiekuńczy i oburzenie rodziców

Tymczasem rząd zapewnia, że świadczenie jest dostępne do 14 czerwca na podstawie ministerialnego rozporządzenia. Prawnicy są innego zdania, a wielu rodziców nie kryje irytacji.

Zobacz także

"Tarcza 3.0 zabrała rodzicom dzieci zdrowych do 8. roku życia możliwość pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego, zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami świadczenie to mogą otrzymać rodzice dzieci niepełnosprawnych, natomiast przywoływane przez polityków PIS rozporządzenie (ministra rodziny, pracy i polityki społecznej - przyp. red.) nie ma racji bytu, gdyż jest podrzędnym aktem wobec ustawy" - podkreśliła mama 7-latka, która napisała do nas list.

Rząd sobie, a życie sobie. Rodzice zostali zostawieni sami z problemem. Wiele żłobków/przedszkoli albo się nie otworzyło, albo z powodu koronawirusa skróciło godziny przyjęć dzieci uniemożliwiając rodzicom powrót do pracy i skorzystanie z opieki przedszkolnej

Mama 7-latka

Co więcej - kobieta podkreśliła, że na stronie internetowej ZUS-u widnieje informacja, że dodatkowy zasiłek przysługuje na normalnych zasadach tylko do 24 maja 2020 roku. "Czyżby politycy PiS maczali w tym palce? Dlaczego nie ma aktualnego druku, który jest niezbędny dla rodziców dzieci niepełnosprawnych? Dodam, iż na numer infolinii ZUS nie sposób się dodzwonić" - dodała matka 7-latka.

Co na to ZUS? Paweł Żebrowski, rzecznik Zakładu, podkreślił, że wciąż trwają prace legislacyjne nad tarczą antykryzysową 4.0. W projekcie ustawy zapisano, że dodatkowy zasiłek opiekuńczy może być wypłacany na dotychczasowych zasadach aż do 28 czerwca 2020 roku. Ustawa nie została wciąż uchwalona przez Sejm i jest rozpatrywana w Komisji Finansów Publicznych.

Zobacz także

Jeżeli ubezpieczony wystąpi z wnioskiem o dodatkowy zasiłek opiekuńczy  za okres po 24 maja 2020 roku z tytułu sprawowania opieki nad dzieckiem do lat 8, które nie ma orzeczenia o niepełnosprawności, wniosek taki zostanie po wejściu w życie projektowanych przepisów rozpatrzony przez ZUS

Paweł Żebrowski

Dodał, że rodzicom przysługuje 60 dniowy zasiłek opiekuńczy na ogólnych zasadach. - Prawo do tego świadczenia nie zmieniło się - zapewnił rzecznik ZUS.

Te zapewnienia nie uspokajają beneficjentów. "Rodzice dzieci do 8 lat, którzy chcą nadal korzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego, kolejny tydzień pozostają w stresie. Pracodawcy wymuszają urlopy, nie interesują ich zapewnienia rządu, które nie są poparte konkretnymi obowiązującymi przepisami" - podkreśliła matka 7-latka.

RadioZET.pl