Zamknij

Rząd zmienił zdanie. Zasiłek opiekuńczy tylko do 18 kwietnia

14.04.2021 14:13
Zmiany w dodatkowym zasiłku opiekuńczym
fot. Karol Makurat/REPORTER/east News

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy miał obowiązywać do 25 kwietnia, ale rząd postanowił szybciej otworzyć przedszkola i żłobki. Co dalej ze świadczeniem dla rodziców?

Lockdown będzie obowiązywał przynajmniej do 25 kwietnia. Rząd zdecydował się jedynie na otwarcie żłobków i przedszkoli od przyszłego tygodnia.

Resort rodziny miał już gotowe projekty przedłużenia wypłat zasiłku opiekuńczego do 25 kwietnia, a tymczasem rodzice będą mogli wnioskować o świadczenie tylko do końca bieżącego tygodnia.

Żłobki i przedszkola będą otwarte. Co dalej z zasiłkiem?

W ubiegłym tygodniu na stronach Rządowego Centrum Legislacji pojawiły się projekty rozporządzeń, na mocy których wypłaty dodatkowego zasiłku opiekuńczego miały być przedłużone do 25 kwietnia.

Tymczasem minister zdrowia Adam Niedzielski podczas konferencji prasowej w środę 14 kwietnia ogłosił, że przedszkola i żłobki znów będą otwarte. Zmienią się zatem zasady dotyczące wypłat dodatkowego zasiłku opiekuńczego.  

- W związku z otwarciem żłobków i przedszkoli dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie przysługiwał jedynie do 18 kwietnia, nawet jeśli rodzice już złożyli wniosek o jego wypłatę do 25 kwietnia – poinformowało PAP Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

Jeśli rodzice już złożyli wniosek o zasiłek za okres do 25 kwietnia, wypłata świadczeń przysługiwać będzie jedynie do 18 kwietnia 2021 r. Wniosek zostanie automatycznie skorygowany, bez konieczności wprowadzania poprawek przez wnioskodawcę lub składania nowych dokumentów.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Kiedy i komu przysługuje?

Resort rodziny zaznacza, że mimo otwarcia żłobków że zasiłek nadal będzie przysługiwał w przypadkach, gdy nastąpi nieprzewidziane ograniczone funkcjonowanie w związku z COVID-19. W takiej sytuacji rodzice będą musieli złożyć nowy wniosek.

Co do zasady, świadczenie wypłacane jest rodzicom dzieci do lat 8., którzy poświęcili pracę na rzecz opieki nad dzieckiem. O takie świadczenie mogą ubiegać się także opiekunowie dzieci niepełnosprawnych. Na tych samych zasadach zasiłek przysługuje ubezpieczonym rodzicom dzieci do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności. Zasiłek adresowany jest także do opiekunów dzieci do 18. roku życia, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, oraz które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

Prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego mają także ubezpieczeni rodzice lub opiekunowie osób pełnoletnich niepełnosprawnych, zwolnieni od wykonywania pracy z powodu konieczności zapewnienia opieki nad taką osobą w przypadku zamknięcia z powodu koronawirusa placówki, do której uczęszcza dorosła osoba niepełnosprawna.

Co ważne, świadczenie to nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach.

RadioZET.pl/PAP